investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Banky blokují Binance přístup do bankovního systému v USA

09.06.2023
bankabitcoinkryptousa

Bern pomůže bance UBS při problémech s Credit Suisse

09.06.2023
akvizicebankaevropapeníze

Trhy nyní budou čelit odtoku likvidity

08.06.2023
S&P500akcieekonomikanasdaqusa

Aerolinky Wizz Air loni snížily ztrátu

08.06.2023
aerolinkyevropatržby

Tchajwanský výrobce čipů TSMC dosáhl rekordního čtvrtletního zisku

14.01.2022

Tchajwanská společnost TSMC, která je největším smluvním výrobcem čipů na světě, zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o...

Tchajwanská společnost TSMC, která je největším smluvním výrobcem čipů na světě, zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 16 procent na rekordních 166,2 miliardy tchajwanských dolarů (zhruba 129 miliard Kč). Firma, která těží z rostoucí poptávky po čipech pro chytré telefony a další elektronická zařízení, to dnes oznámila ve své výsledkové zprávě. Dodala, že letos hodlá zvýšit investice minimálně o třetinu ve srovnání s loňským rokem.

Tržby podniku, mezi jehož zákazníky patří například americká společnost Apple, se ve čtvrtletí zvýšily o 21 procent na 438,2 miliardy tchajwanských dolarů (asi 339 miliard Kč).


Výrobci čipů mají díky silné poptávce dostatek zakázek. Kvůli nedostatečným výrobním kapacitám však nestíhají uspokojit veškeré požadavky zákazníků, což vytváří globální nedostatek čipů, který nutí automobilky a výrobce elektroniky k omezování produkce.


Společnost TSMC v loňském roce investovala 30 miliard amerických dolarů a letos hodlá investice zvýšit na 40 až 44 miliard USD (zhruba 855 až 940 miliard Kč). Loni v říjnu představila plány na výstavbu své první továrny na výrobu čipů v Japonsku. Společně s japonskou firmou Sony hodlá do tohoto závodu investovat sedm miliard USD, uvedla agentura AP.


Zdroj: ČTK
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„S TSMC spolupracují světoznámí výrobci procesorů a integrovaných obvodů jako jsou Apple, Qualcomm, MediaTek či NVIDIA.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top