investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Dow Jones se poprvé v historii dotkl hranice 40 000 bodů

17.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Reddit podepsal smlouvu s OpenAI

17.05.2024
AIakcietechnologie

Ranní zpravodaj: Všechny tři hlavní americké indexy uzavřely na rekordních hodnotách

16.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

ČEZ investuje do roku 2030 v Ústeckém kraji 100 miliard Kč

16.05.2024
investiceČEZčesko

Spekulanti každopádně dostávají

21.04.2017

Koruna 2 týdny od intervencí posiluje jen minimálně, obchodování je relativně poklidné. Takto nízké posílení koruny o cca ...

Koruna 2 týdny od intervencí posiluje jen minimálně, obchodování je relativně poklidné. Takto nízké posílení koruny o cca 1 až 2 % jsme očekávali, ale popravdě takto nízká volatilita je překvapivá. Spekulanti každopádně dostávají "na frak".

Spekulanty patrně vyděsilo cca jednoprocentní oslabení koruny bezprostředně před ukončením intervencí. To spekulanty znejistilo, a přesně toho ČNB chtěla dosáhnout. Zde část spekulantů uzavírala pozice ve ztrátě. Poté Rusnok po uvolnění intervencí prohlásil, že koruna může být volatilní na obě strany, a pomyslný mantinel případné neoficiální intervence je velmi široký. To pro spekulanty zvýšilo nejistotu na obě strany, takže se báli a začali zavírat pozice podruhé. A pár dní nato Rusnok prohlásil, že koruna se může pohybovat velmi blízko původní hranici 27 CZK/EUR, což byla klasická slovní intervence, která sebrala spekulantům vítr z plachet, a zde spekulanti pravděpodobně zavírali pozice potřetí, kvůli nedostatečnému potenciálu zisku, na který by navíc museli dlouho čekat. Takže celkově se spekulantům pozice přestává vyplácet a poohlížejí se po vyšších výnosech za své riziko.

Nyní působí čas jednoznačně proti spekulantům. Potenciální výnos je malý a čas neúprosně běží. Spekulanti postupně ztrácejí časovou hodnotu díky ztrátám na forwardových kontraktech, které drží.

Koruna bude posilovat jen velmi mírně, řádově o 2 procenta ročně. Pokud spekulanti ztratí trpělivost a centrální banka naopak bude dál držet svou pozici, tak si dovedeme představit i oslabení koruny nad hranici 27 CZK/EUR, až někam k hranici 27,50 CZK/EUR. Tam by bylo zajímavé opět korunu nakoupit proti EURu.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top