investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Amazon investuje v Německu dalších deset miliard eur

19.06.2024
amazonevropainvesticeněmecko

Fisker požádal o soudní ochranu před věřiteli

18.06.2024
EVautousavýroba

Ryanair a Boeing ukončily jednání o dodávce letadel MAX 10

07.09.2021

Irská letecká společnost Ryanair kvůli cenovým neshodám ukončila jednání s americkým výrobcem...

Irská letecká společnost Ryanair kvůli cenovým neshodám ukončila jednání s americkým výrobcem letadel Boeing o dodávce dalších letounů. Ryanair to uvedl v tiskové zprávě. Tyto nízkonákladové aerolinky mají z evropských podniků nejvíce objednaných strojů 737 MAX. Zavázaly se odebrat 210 letadel MAX 8-200 s kapacitou 197 míst, která má Boeing dodat v následujících pěti letech. Nyní společnosti jednaly o dodávce modelu MAX 10. Ryanair v minulosti uvedl, že by mohl koupit až 250 těchto strojů, které mají kapacitu 230 míst. Předpokládal, že je začne odebírat od roku 2025.

"Obě strany se dohodly, že už jednáním nebudou dál ztrácet čas, " uvedl Ryanair. Jeho objednávka by pro Boeing znamenala významnou podporu. Jeho letadla řady MAX patřila k nejprodávanějším, než byla po dvou haváriích téměř na dva roky postavena mimo provoz. Letecké odvětví se kromě toho potýká s dopady pandemie covidu-19.


Minulý týden šéf Ryanairu Michael O'Leary zpochybnil šanci na rychlou dohodu. Prohlásil, že by ho překvapilo, kdyby se Ryanair a Boeing dohodly dříve než v příštím roce. Dnes O'Leary konstatoval, že Boeing vidí ceny letadel optimističtěji než Ryanair a připomněl, že jiní zákazníci, například britská Jet2 nebo americká Delta Air Lines, si objednali letadla u evropského Airbusu.


Analytici nicméně upozorňují, že Boeing v posledních měsících obdržel několik velkých objednávek na letouny MAX, například na 150 strojů 737 MAX 10 od amerických aerolinek United Airlines. Americký výrobce podle nich na základě těchto objednávek nabyl sebevědomí ohledně vyšších cen.


Podle zdrojů z odvětví se Ryanair a Boeing nakonec dohodnou. Jak přetahování ohledně ceny dopadne, to bude částečně záviset na tom, jak se v příštích měsících vyvine snaha omezit šíření koronaviru, poznamenala agentura Reuters.


Zdroj: ČTK
"Letecké společnosti patřily mezi nejvíce zasažené v rámci koronavirové krize. Jedním z důsledků pandemie totiž bylo výrazné snížení zájmu lidí o létání. To se však díky vakcinaci začíná měnit."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top