investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se v pondělí odrazily ode dna

23.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy

23.04.2024
akciebankamonetatržbyčesko

Čistý zisk automobilky GM v prvním čtvrtletí vzrostl o 24,4 procenta

23.04.2024
akcieautotržbyusa

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 skončil v pátek pod úrovní 5 000 bodů

22.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ray Dalio, Jamie Dimon, Larry Fink a další věštili rok 2024 na konferenci FII7

25.10.2023

V tomto článku naleznete nejvíce relevantní postřehy nejrelevantnějších osob u stolu z pohledu investora...

Včera, tedy 24. října se konala již 7. konference Future Investment Initiative, kde se scházejí vysoce postavení lidé z celého světa, aby prodiskutovali ekonomickou a politickou situaci ve světě. V tomto článku naleznete nejvíce relevantní postřehy nejrelevantnějších osob u stolu z pohledu investora.

Ray Dalio (zakladatel Bridgewater Associates)

Tradičně Ray Dalio představil svůj rámcový pohled na svět, jež popisuje i ve své nové knize Principles for Dealing with the Changing World Order. Svět přechází z období prosperity a relativního klidu do období chaosu, které se ovšem nutně nemusí vylučovat s prosperitou. Období chaosu je zapříčiněno narušením světového řádu, který dosud vládl světu. Tento světový řád byl nastolen jedinou donedávna nezpochybnitelnou mocností – Spojenými státy americkými. Nyní ale existují mocnosti, které se snaží přímo soupeřit se starou mocností, jedná se o východní blok v čele s Čínou. To vytváří rivalitu mezi starým řádem a novou mocností, která se formuje, což vede k mnoha změnám, spíše negativní povahy, které nyní otřásají světem. Války na Ukrajině a v Izraeli a hrozící konflikt v Tchaj-wanu jsou pravděpodobně přímým důsledkem této stoupající rivality. Kromě toho již dlouho roste nerovnost v příjmech, což vede k sílícímu populismu mezi občany země. Ohledně roku 2024 je Dalio pesimistický co se ekonomického vývoje týče v důsledku monetární politiky Fedu a také potenciální eskalace geopolitických konfliktů. Podle Dalia v příštích dekádách budou novými mocnostmi ty země, které se vyhnou velkým válečným konfliktům, nečelí vnitřním konfliktům a budou utrácet méně, než vydělají.

Jamie Dimon (generální ředitel JPMorgan Chase)

Nukleární proliferace je nyní největším rizikem pro lidstvo, což zastiňuje podle Dimona i rizika plynoucích ze změny klimatu. Podle něj svět vyžaduje skutečný leadership, aby se z této situace podařilo vymanit, ale příliš naděje v tento scénář nevkládá. Vyjádřil obavy ohledně vývoje fiskálního deficitu USA. Jedná se podle jeho slov o nejrychlejší zadlužování se v období bez zjevné potřeby, neboť USA přímo nečelí válce a ani nečelí pomalému ekonomickému růstu. Dimon přirovnává dnešní politicko-ekonomickou situaci k 70. létům, kdy se inflaci nepodařilo zkrotit a následovala 2. a dokonce 3. vlna inflace s pokaždé vyšší mírou růstu cenové hladiny. Tím pravděpodobně nepředpovídá, že nastane podobná situace, ale jisté podobnosti zde jsou. Ohledně roku 2024 je ostražitý a jako potenciální riziko nyní vnímá růst celé výnosové křivky USA o přibližně 1 %. To by znamenalo vyšší výnosy na státních dluhopisech USA nezávisle na délce do splatnosti, to by výrazně zpomalilo ekonomický růst a znevýhodnilo riziková aktiva. Ohradil se, že tento scénář nepředvídá, ale že je dobré být připravený pro případ, že nastane. Také zmínil, že je třeba mít pokoru k finančnímu prognózování ve světle toho, že se Fed před 18 měsíci 100 % mýlil ohledně svých prognóz, především ve spojitosti s inflací, kdy Fed předpokládal, že se jedná pouze o přechodný jev.

Larry Fink (generální ředitel BlackRock)

Larry předvídá vyšší klíčovou úrokovou sazbu po delší dobu. Důvodem je podle něj strukturálně vyšší inflace v dalších letech, dokud tento vliv nebude kompenzován rozvinutím umělé inteligence, která bude mít deflační vliv na ekonomiku. Inflace má být vyšší kvůli populismu, kdy do moci jsou zvoleni, čím dál častěji politici, jež stát více zadluží, aby vyhověli svým voličům. Také se na tom má podílet fragmentace dodavatelských řetězců, kdy mnohé společnosti v rámci rizikového řízení opouští Čínu ve prospěch jiných zemí, což ale zdražuje výrobu. Také centrální banky nyní provádějí politiku, která dříve byla nemyslitelná a zakázaná – odkup korporátních dluhopisů. Tímto způsobem se stimulovala ekonomika během pandemie 2020 a to má výrazně inflační vliv. Fink v roce 2024 nečeká ani soft a ani hard-landing (soft-landing je situace kdy se ekonomika vyhne recesi, hard-landing je opakem). Podle něj se totiž současný cyklus může protáhnout až do roku 2025 vlivem fiskálních zásahů. Až v přespříštím roce by se tedy mohlo rozhodnout, zda americká ekonomika skončí v ekonomické recesi. Fink také předpovídá vyšší úrokové sazby Fedu, jež budou vyšší po delší dobu. Americká ekonomika je podle jeho informací pořád odolná a silná, evropské ekonomiky ale méně. Na závěr Fink uvedl také to, že pokud se situace v Izraeli neuklidní, hrozí vyšší míra terorismu globálně, a to povede k nižší spotřebitelské aktivitě a pomalejšímu ekonomickému růstu.

Za zmínku také stojí postřehy Noela Quinna (generální ředitel HSBC), který se obává, že Evropa čelí problémům pomalého ekonomického růstu. Inflace podle něj půjde zkrotit, ale obává se druhé inflační vlny, mzdový růst je příliš silný v Evropských státech. To podle něj implikuje vyšší úrokovou sazbu ECB po delší dobu. Quinn se také obává směřování dluhové situace mnoha západních zemí, kdy tato situace může velmi rychle vést k negativním událostem, až dluh vzroste na příliš vysokou úroveň. Stephen Schwarzman (generální ředitel Blackstone) na rozdíl od svých kolegů nesleduje vysokou inflaci a ve 3. kvartále 2023 prý inflace vstupů, které sleduje Blackstone činila 0 %. Ukazuje to, že výrobní náklady se v některých částech ekonomiky normalizují, ovšem největší inflační problém je v sektoru služeb, nikoli výroby. Sektor výroby již utrpěl dopady vyšších úrokových sazeb, což se nedá říci o sektoru služeb, ke kterému se sazby budou dostávat déle. Podle Schwarzmana rok 2024 nebude „parádním“, ale tak jako ostatní cykly i tento si najde své dno, od kterého se vše znovu odrazí výše.

Timur Barotov, analytik BHS

„Jedni z nejvíce informovaných lidí na světě v arabském Riyadhu zasedli k jednomu stolu, aby probrali ekonomickou a politickou situaci. Mimo to také poskytli své představy ohledně toho, jak se bude vyvíjet rok 2024 a jejich očekávání jsou spíše negativní.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top