investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

28.03.2023
microsoftpodnikáníregulace

Společnost Alibaba se plánuje rozdělit na šest samostatných divizí

28.03.2023
akciealibababurzačína

Banky zpřísní úvěrové podmínky a urychlí tak příchod recese

27.03.2023
bankaekonomikausa

Banka First Citizens převezme vklady a úvěry zkrachovalé SVB

27.03.2023
akvizicebankainvesticeusa

Plyn v Evropě po pátečním rekordním závěru dál prudce zdražuje

22.08.2022

Na trhu se nový nárůst cen plynu vysvětluje opětovným přerušením dodávek ruského plynu...

Plyn pro evropský trh po pátečním rekordním závěru na začátku týdne znovu posiluje. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku ráno vzrostla o téměř 13 procent na bezmála 276 eur (zhruba 6800 Kč) za megawatthodinu. Na trhu se nový nárůst cen plynu vysvětluje opětovným přerušením dodávek ruského plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1.

V pátek cena plynu vzrostla o 6,8 procenta a zakončila obchodování na 257,40 eura (zhruba 6340 Kč) za megawatthodinu. Pouze v období bezprostředně po vypuknutí války na Ukrajině byla cena zemního plynu obchodovaného v Evropě krátce vyšší, když na začátku března dosáhla vrcholu nad 300 eur.

Rusko v pátek oznámilo, že na konci srpna na tři dny přeruší dodávky plynu Nord Streamem 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je pro dodávky ruského plynu do Evropské unie hlavní trasou. Dodavatel, ruský státní podnik Gazprom, oznámil, že plyn od 31. srpna do 2. září nepoteče kvůli údržbovým pracím. I po jejich skončení má baltským plynovodem proudit denně jen 33 milionů metrů krychlových, což odpovídá 20 procentům kapacity, tedy množství, na které Rusko dodávky zredukovalo už před několika týdny.


Zdroj: ČTK

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„V současné době pozorujeme až šestinásobný nárůst ceny elektřiny, a dokonce sedminásobný nárůst ceny plynu na některých burzách oproti loňskému roku. V případě, že takto vysoké burzovní ceny přetrvají delší dobu, budou se postupně přenášet do koncových účtů domácností a firem. To by v krajním případě mohlo vést zhruba k tří až čtyřnásobnému zvýšení koncových cen za elektřinu a pěti až šestinásobnému zvýšení koncových cen za plyn. Domácnost, která v minulosti platila 1 000 korun za elektřinu a 1 000 korun za plyn měsíčně, by tak při stejné spotřebě mohla nově platit celkem až 10 000 korun měsíčně. Onen nárůst ve výši až 8 000 korun za měsíc by však mnohé domácnosti neutáhly, a to ani při podpoře, která je nyní ze strany státu plánována.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top