investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se v pondělí odrazily ode dna

23.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy

23.04.2024
akciebankamonetatržbyčesko

Čistý zisk automobilky GM v prvním čtvrtletí vzrostl o 24,4 procenta

23.04.2024
akcieautotržbyusa

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 skončil v pátek pod úrovní 5 000 bodů

22.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Plyn v Evropě po pátečním rekordním závěru dál prudce zdražuje

22.08.2022

Na trhu se nový nárůst cen plynu vysvětluje opětovným přerušením dodávek ruského plynu...

Plyn pro evropský trh po pátečním rekordním závěru na začátku týdne znovu posiluje. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku ráno vzrostla o téměř 13 procent na bezmála 276 eur (zhruba 6800 Kč) za megawatthodinu. Na trhu se nový nárůst cen plynu vysvětluje opětovným přerušením dodávek ruského plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1.

V pátek cena plynu vzrostla o 6,8 procenta a zakončila obchodování na 257,40 eura (zhruba 6340 Kč) za megawatthodinu. Pouze v období bezprostředně po vypuknutí války na Ukrajině byla cena zemního plynu obchodovaného v Evropě krátce vyšší, když na začátku března dosáhla vrcholu nad 300 eur.

Rusko v pátek oznámilo, že na konci srpna na tři dny přeruší dodávky plynu Nord Streamem 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je pro dodávky ruského plynu do Evropské unie hlavní trasou. Dodavatel, ruský státní podnik Gazprom, oznámil, že plyn od 31. srpna do 2. září nepoteče kvůli údržbovým pracím. I po jejich skončení má baltským plynovodem proudit denně jen 33 milionů metrů krychlových, což odpovídá 20 procentům kapacity, tedy množství, na které Rusko dodávky zredukovalo už před několika týdny.


Zdroj: ČTK

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„V současné době pozorujeme až šestinásobný nárůst ceny elektřiny, a dokonce sedminásobný nárůst ceny plynu na některých burzách oproti loňskému roku. V případě, že takto vysoké burzovní ceny přetrvají delší dobu, budou se postupně přenášet do koncových účtů domácností a firem. To by v krajním případě mohlo vést zhruba k tří až čtyřnásobnému zvýšení koncových cen za elektřinu a pěti až šestinásobnému zvýšení koncových cen za plyn. Domácnost, která v minulosti platila 1 000 korun za elektřinu a 1 000 korun za plyn měsíčně, by tak při stejné spotřebě mohla nově platit celkem až 10 000 korun měsíčně. Onen nárůst ve výši až 8 000 korun za měsíc by však mnohé domácnosti neutáhly, a to ani při podpoře, která je nyní ze strany státu plánována.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top