investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Philips zvýšil zisk o třetinu díky poptávce po lékařské technice

19.10.2020

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk...

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITA) o 32 procent na 769 milionů eur (21 miliard Kč). Vlivem pandemie nemoci covid-19 se totiž zvýšila poptávka zejména po lékařském vybavení. Výsledek překonal očekávání, akcie firmy po poledni na amsterodamské burze přidávaly přes tři procenta.

Srovnatelné tržby firma zvýšila o deset procenta na 4,98 miliardy eur (přes 136 miliard Kč). O růst se zasloužila divize zdravotní péče, která vyrábí respirační monitory a ventilátory, které se používají při léčbě pacientů s nemocí covid-19. Tržby této divize ve čtvrtletí vzrostly o 42 procent.


V prvním pololetí se na hospodářských výsledcích Philipsu i jeho konkurentech, jako je Siemens Healthineer, ale pandemie podepsala negativně. Nemocnice, paralyzované dopady nového onemocnění, odkládaly nákup nového zařízení.


Po prvotním šoku firma zaznamenala zásadní změny, uvedl šéf společnosti Frans van Houten. Ze strany nemocnic se totiž zvýšila poptávka po přístrojích, které umožňují na dálku monitorovat stav pacientů.


Philips rovněž aktualizoval výhled na roky 2021 až 2025, kdy v průměru čeká růst tržeb o pět až šest procent ročně a upravené marže EBITA o 0,6 až 0,8 procenta.


Na rok 2021 Philips nicméně očekává růst, který bude spíše na spodní hranici pásma nula až deset procent. Poptávka po vybavení k léčbě pacientů s nemocí covid-19 se totiž pravděpodobně sníží.


Zdroj: ČTK"Společnost Philips bývala jednou z největších společností na světě v oblasti výroby elektroniky. V současnosti se však zaměřuje především na oblast zdravotnických technologií."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top