investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Nizozemskému pivovaru Heineken loni klesl provozní zisk

14.02.2024

Investory navíc zklamal výhled na letošní rok...

Nizozemskému výrobci piva Heineken v loňském roce klesl provozní zisk téměř o čtvrtinu na 3,23 miliardy eur (zhruba 82 miliard Kč). Firma to oznámila v dnešní tiskové zprávě. Investory navíc zklamal výhled na letošní rok, což vedlo zhruba k pětiprocentnímu poklesu ceny akcií podniku.

Bez zahrnutí mimořádných nákladů, změn v podnikové struktuře a výkyvů měnových kurzů se loni provozní zisk zvýšil o 1,7 procenta. V letošním roce firma čeká nárůst v nízkých až vysokých jednotkách procent, zatímco průměrný odhad analytiků činí podle agentury Reuters přibližně deset procent.

"Při pohledu na rok 2024 zůstáváme ohledně globální ekonomiky a geopolitických vyhlídek obezřetní," uvedl šéf podniku Dolf van den Brink. Dodal, že Heineken se nyní zaměří na růst tržeb a bude se snažit zajistit rovnováhu mezi růstem objemu prodeje a prodejních cen.

Výrobci piva v loňském roce výrazně zvyšovali ceny, aby si tak vykompenzovali růst nákladů. To mělo negativní dopad na objem prodeje.

Tržby společnosti Heineken se v loňském roce zvýšily téměř o pět procent na 36,38 miliardy eur. Objem prodeje piva naopak téměř o pět procent klesl. "Cenová politika ovlivnila objem prodeje, to je zjevné," uvedl šéf Heinekenu.

Společnost Heineken je druhým největším výrobcem piva na světě za americkým konkurentem Anheuser-Busch InBev. Působí i v České republice. Divize Heineken ČR je dlouhodobě trojkou na českém trhu po Plzeňském Prazdroji a Pivovarech Staropramen. Patří jí pivovary Starobrno, Královský pivovar Krušovice a Velké Březno.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top