investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 ztratil přibližně 0,2 %

21.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví

21.06.2024
akviziceevropainvestice

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Moneta žádá ekology, aby nenarušovali pondělní valnou hromadu

16.12.2021

Moneta Money Bank žádá ekologické organizace, aby upustily od plánů narušit jednání pondělní valné hromady banky...

Moneta Money Bank žádá ekologické organizace, aby upustily od plánů narušit jednání pondělní valné hromady banky. Na ní mají akcionáři rozhodovat o plánovaném spojení se skupinou Air Bank, patřící PPF, a o navýšení kapitálu banky. Spojení Monety se skupinou PPF je důvodem protestů při valné hromadě, vyplývá z vyjádření Radka Kubaly z iniciativy Zastavme špinavé prachy.

"Moneta patří podle hodnocení Greenpeace k těm lepším, co se týče udržitelnosti. Nicméně máme obavu co nastane, až nad Monetou získá podstatně větší vliv PPF a případně uhlobaron Pavel Tykač. PPF již v minulosti asistovala například EPH v koupi hnědouhelných dolů a elektráren v německé Lužici. Firma Severní energetická Pavla Tykače je jednou z největších uhelných korporací v ČR a sám se netají plány udělat z Monety banku, která bude podporovat tradiční český průmysl, což v jeho podání znamená jednoznačně uhlí," uvedl Kubala.


Z veřejně dostupných zdrojů podle Monety vyplývá, že zástupci ekologických organizací, sdružených v on-line platformě Zastavme špinavé prachy, plánují narušit jednání pondělní valné hromady. "Moneta by je proto ráda požádala, aby tak nečinili. Banka je přesvědčena, že pro takovouto aktivitu neexistuje žádný důvod. Moneta je příkladem zodpovědné finanční instituce ve vztahu k podpoře udržitelnosti i aktivit pro ochranu životního prostředí, " uvedla banka.


Moneta má podle svého vyjádření svou trvale udržitelnou politiku nastavenou od roku 2016, kdy vstoupila na burzu, a od té doby je v této oblasti systematická a transparentní. Svou novou střednědobou strategii udržitelnosti zveřejnila letos v říjnu společně se svými environmentálními závazky do roku 2026.


Moneta a skupina PPF v listopadu oznámily, že se dohodly na novém modelu financování spojení banky a bankovní části PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky). O aktuálním návrhu rozhodnou akcionáři na valné hromadě. Nově mohou akcionáři upsat akcie za kurz 82 korun (jednu novou za každé dvě, které vlastní) a prodat je PPF za 90 Kč. Zvýšení vlastního kapitálu vyžaduje podporu alespoň dvou třetin přítomných akcionářů. Největším akcionářem Monety je s 29,94 procenta akcií skupina PPF.


Spojením může vzniknout podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.


Zdroj: ČTK
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Na bankovním trhu jsou patrné dva silné trendy. Jedná se o digitalizaci a postupující regulaci. Digitalizace umožňuje stále více procesů v bankách řídit centrálně. Význam poboček klesá, protože stále více záležitostí lze obstarat na internetu. Tento trend je doprovázen propouštěním bankovních zaměstnanců a zvyšujícím se tlakem na efektivitu. Postupující regulace činí bankovní sektor stále méně prostupným. Banky budou muset narůst do kritické velikosti, aby se jim vyplácelo implementovat nové regulace. Tím bude docházet k uzavírání trhu pro nové hráče. Zároveň bude vytvářen tlak na propojování stávajících struktur.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top