investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Moneta: pokles úrokových marží a poplatků pokračuje

13.05.2017

Společnost MONETA Money Bank reportovala výsledky za 1. čtvrtletí 2017. Čistý zisk meziročně pokles o cca 4 % na 1,04 mld. CZK ...

Společnost MONETA Money Bank reportovala výsledky za 1. čtvrtletí 2017. Čistý zisk meziročně pokles o cca 4 % na 1,04 mld. CZK, což byl mírnější pokles, než trh očekával. Výsledkům pomohly nízké náklady na úvěrové riziko a snižování provozních nákladů. Pokles čisté úrokové marže pokračoval na 5,1 %, čisté úrokové výnosy meziročně poklesly o 13 %. Rovněž se dále snižovaly příjmy z fixních poplatků o 6,5 % meziročně. Vedení banky na základě výsledků mírně zvýšilo celoroční výhled na dosažení čistého zisku z 3,4 mld. CZK na 3,5 mld. korun.

Banka zaznamenala růst úvěrů zejména v segmentu půjček malým a středním firmám. Regulátor bance schválil možnost vydat až 50 mld. CZK dluhopisů, pokud bude banka chtít. Dle generálního ředitele MONETY Spurného by růst úvěrů měl letos dosáhnout vysoký jednociferný nárůst podle plánu. Banka plánuje růst organicky. V úvahu připadají drobné akvizice, v současnosti se ale nic nezvažuje. Dle Spurného se letos mimořádná dividenda neuskuteční, banka využije stávající vysoký výplatní poměr k výplatě dividend ze zisků 2017 a 2018.

Moneta předvedla solidní výsledky, byť stále musí růstem objemu úvěrů bojovat proti klesající úrokové marži a poklesu příjmů z fixních poplatků, které jsou charakteristickým jevem celého odvětví. Banka, mírně zvýšila výhled čistého zisku na zbytek roku a pokračuje v růstu úvěrů, který by měl převážit nad pokles ziskovosti z každé koruny úvěru. Akcie se obchoduje za velmi rozumný P/E poměr a je oproti zbytku bank mírně podhodnocená, vůči akciím z ostatních sektorů je podhodnocená výrazněji.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top