investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Apple bude brzy vyrábět čipy M4

12.04.2024
appletechnologievýroba

JPMorgan ve čtvrtletí zvýšila zisk

12.04.2024
akciebankatržbyusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve středu propadly

11.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Meziroční inflace v USA v červenci zpomalila

11.08.2022

Otázka zní, je-li ochlazení setrvalé, nebo jen nahodilý výkyv trendu...

HLAVNÍ ÚDAJE

  • Americký index spotřebitelských cen (CPI) zůstal v červenci beze změny poté, co v červnu vzrostl o 1,3%. Jedná se o nejmenší měsíční změnu cen od vrcholu pandemie SARS CoV 2 na začátku května 2020.
  • Ceny benzínu v červenci klesly o 7,6 %, což kompenzovalo vyšší ceny potravin (+1,1 %) a nákladů na bydlení (+0,5 %).
  • Jádrový CPI, který odstraňuje potraviny a energie, vzrostl o 0,3 %.
  • Index všech položek vzrostl za 12 měsíců končících červencem o 8,5 %, což je výrazně méně než 9,1% v červnu. Jádrový CPI vzrostl o 5,9 % (YoY), což je defacto beze změny oproti minulému měsíci.


KOMENTÁŘ BHS

Jak se očekávalo, červencový prudký pokles cen benzínu pomohl snížit měsíční CPI. To zase snížilo meziroční celkovou inflaci z červnového tisku, což byla úroveň, která nebyla zaznamenána od listopadu 1981. Je ještě brzy, ale předběžné údaje za srpen ukazují na další velký pokles cen plynu. Pokud se tento trend udrží, roční inflace by měla v srpnu opět zpomalit.

Kromě cen na pumpách vypadají lépe i ceny řady dalších komponent. Index pro všechny položky bez potravin a energií vzrostl v červenci jen o 0,3%. Průměr za posledních šest měsíců byl 0,6 %. Začínáme vidět určitou úlevu, protože se zdá, že cenové tlaky na globálních trzích se uvolňují. To znamená, že rychle rostoucí úrokové sazby ve Spojených státech i jinde začínají ochlazovat poptávku.

IMPLIKACE

Zpomalující inflace je jistě dobrá zpráva, ale nezabrání Federálnímu rezervnímu systému, aby v nadcházejících měsících pokračoval ve zvyšování úrokových sazeb. Je před námi ještě dlouhá cesta, než se inflace vrátí na přijatelnější úroveň, a rizika zůstávají na vzestupné trajektorii. Proto by bylo jásání předčasné, neboť podzim s velkou pravděpodobností přinese další tlak na vzestup cen. Spolu s napjatým trhem práce pak další eskalace v cenách energií může karty zcela obrátit.

GRAF 1 Pomalejší růst cen v červenci snížil meziroční inflaci


GRAF 2 Ceny benzínu v červenci klesly


Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top