investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Google čelí v USA obvinění

21.09.2023
googlesoudtechnologie

Cisco za 28 miliard USD koupí firmu Splunk

21.09.2023
akviziceinvesticetechnologieusa

Hyundai chce letos vyrobit 328.500 aut

20.09.2023
autohyundaičesko

Německo chce omezit zařízení Huawei a ZTE

20.09.2023
německotechnologietelekomunikace

Kdo odejde z pražské burzy dřív

26.11.2014

V příštím roce bude dění na pražské burze doprovázet otázka, který ze dvou titulů – NWR nebo O2 – na trhu vydrží a který ne. Hledání odpovědi je spekulativní.

V příštím roce bude dění na pražské burze doprovázet otázka, který ze dvou titulů – NWR nebo O2 – na trhu vydrží a který ne. Hledání odpovědi je spekulativní.

Možná překvapí, že dříve bychom mohli zažít odchod akcií O2 než NWR, jež za čtvrtletí vykázalo hlubší ztrátu a pokles hotovosti. V případě NWR se vše točí kolem tvorby hotovosti.

A zde jsou dvě důležité okolnosti:

1. za letoším negativním cash flow stojí i některé mimořádné výdaje, které by v příštím roce neměly mít následovníky. Dále lze spekulovat o prostoru, který může přinést další snižování nákladů nebo složení mixu prodávaného uhlí směrem k vyššímu zastoupení dražšího koksovatelného uhlí.

2. stranou pozornosti zůstává ztrátový Paskov a firma by patrně urychlila jeho dekonsolidaci.

V případě O2 se vše točí kolem dalších kroků majoritního vlastníka (PPF). Jestliže jsme svědky dalšího navýšení celkového podílu většinového majitele (na 83,15%) a čtvrtletní výsledky ani rok od jeho angažmá ve firmě nejsou zvratem v klesajících trendech, lze to interpretovat tak, že tlak času na majoritního vlastníka sílí.

To by znamenalo z jeho strany větší úsilí o dosažení podmínek pro bezproblémovou manipulaci s majetkem podniku, tedy snahu o vytěsnění menšinových akcionářů a stažení akcií z burzy.

Zdroj: Hospodářské noviny, Kdo odejde z pražské burzy dřív, 18. listopadu 2014, Názor: Petr Hlinomaz, analytik BH Securities, a.s.

 

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top