investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Akcie technologických společností vedly ve čtvrtek k růstu hlavních indexů

08.12.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

McDonald's se chystá otevřít novou síť poboček pro milovníky sladkého

08.12.2023
investicemcdonaldsstrategie

Britský antimonopolní úřad přezkoumá partnerství Microsoftu a OpenAI

08.12.2023
microsoftregulacetechnologie

Nio zvažuje další rušení pracovních míst

07.12.2023
EVautoprácečína

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk

27.01.2023

Výhled zaostává za očekáváním analytiků...

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard Kč). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Pro první čtvrtletí očekává Intel tržby 10,5 až 11,5 miliardy dolarů. Analytici očekávali tržby bezmála 14 miliard dolarů.

Generální ředitel Pat Gelsinger investory po představení hospodářských výsledků ujistil, že Intel se zotaví. "Zakopli jsme, že? Ztratili jsme podíl; ztratili jsme dynamiku. Myslíme si, že se to letos stabilizuje," uvedl podle agentury Reuters Gelsinger.

Intel stále dominuje trhům s čipy pro osobní počítače a servery, jeho tržní podíl činí více než 70 procent, vypočítala výzkumná společnost International Data Corporation (IDC). Ještě v roce 2017 byl ale jeho tržní podíl více než 90 procent. Kvartál za kvartálem mu ho ubírá společnost Advanced Micro Devices (AMD).


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top