investice.cz /magazín

Vaše investiční příležitosti

Toyota je třetím rokem po sobě největším prodejcem aut na světě

30.01.2023
autoprodejtoyotatržby

Ryanair měl za kvartál rekordní zisk po zdanění

30.01.2023
aerolinkytržbyturismus

Proč je probíhající rally na amerických trzích předčasná

27.01.2023
akcieburzaekonomikausa

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk

27.01.2023
inteltechnologietržby

Intel investuje do nového závodu na čipy v Malajsii

16.12.2021

Americká společnost Intel investuje přes sedm miliard dolarů (156,6 miliardy Kč) do výstavby nové továrny na kompletování a...

Americká společnost Intel investuje přes sedm miliard dolarů (156,6 miliardy Kč) do výstavby nové továrny na kompletování a testování čipů v Malajsii. Oznámil to dnes šéf podniku Pat Gelsinger. V době celosvětového nedostatku polovodičů tak americká firma rozšíří jejich výrobu v této jihoasijské zemi, továrna by měla zahájit provoz v roce 2024. Investice v zemi vytvoří více než 4000 pracovních míst pro společnost Intel a více než 5000 míst ve stavebnictví, uvedla malajsijská vláda.

Celosvětový nedostatek polovodičů způsobil, že výrobci automobilů omezují výrobu a firmy, jako je například Apple, zpožďují dodávky chytrých telefonů. Za nedostatkem čipů je částečně poptávka po elektronice vyvolaná pandemií covidu-19 a potíže v dodavatelských řetězcích.


Odvětví výroby čipů v Malajsii očekává, že nedostatek polovodičů potrvá více než dva roky. Na celosvětovém obchodu s čipy se Malajsie podílí více než desetinou, poznamenala agentura Reuters.


Gelsinger v polovině října uvedl, že firma do konce roku oznámí rozhodnutí o umístění dvou nových velkých továren v Evropské unii. Americký podnik hodlá v příštím desetiletí na evropském kontinentě investovat 80 miliard eur. Jeho plány přicházejí v době, kdy se Evropská unie snaží snížit závislost na dodávkách polovodičů ze Spojených států a Číny.


Zdroj: ČTK

„Nedostatek čipů trápí mnoho firem po celém světě. Pro investory to může být zajímavá příležitost. Mohou se například zaměřit na akcie výrobců čipů.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top