investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně

14.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Tesla musí Cybertruck uzpůsobit pro vstup na evropský trh

14.06.2024
EVautoevropatesla

Čínská odveta za cla by dopadla na Mercedes, BMW, VW, Porsche a Ferrari

14.06.2024
autoevropačína

Ranní zpravodaj: Fed udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %

13.06.2024
akcieekonomikateslausa

Inflace – její parametry a aktuální vývoj v širším měřítku

06.10.2022

Inflace ve většině vyspělých ekonomik nadále přetrvává na zvýšené úrovni, i když se objevují známky úlevy...

KLÍČOVÉ ÚDAJE

  • Inflace ve většině vyspělých ekonomik nadále přetrvává na zvýšené úrovni, i když se objevují známky úlevy v důsledku zlepšujících se podmínek dodavatelského řetězce a změkčování cen surovin.
  • Trhy práce zůstávají ve většině zemí skupiny G7 napjaté a podporují silný růst mezd.
  • Zvyšování sazeb centrálními bankami bude pravděpodobně působit tlak na současné vysoké hladiny cenových košů, ale účinky změn měnověpolitických sazeb se mohou reálně projevit za několik měsíců – tzv. Horizont politiky.


VYSPĚLÉ ZEMĚ

Inflace má ve většině vyspělých ekonomik i nadále trend vysoko nad požadovanými sazbami. Existují však náznaky, že šok cen komodit a problémy s dodavatelským řetězcem, které stály za počátečním nárůstem, se zmírnily a ochladily část tlaku na straně nabídky. Centrální banky také razantně, i když z hlediska načasování diskutabilně, zasáhly proti inflaci a zvýšily úrokové sazby svižným tempem, aby zmírnily zdroj inflace na straně poptávky a udržely očekávání budoucích ukotvení zvýšených cenových pohybů. Tyto faktory by měly pomoci v nadcházejících čtvrtletích ochladit inflaci.

VYSPĚLÉ EKONOMIKY

Za srpen se inflace ve většině hlavních ekonomik nadále pohybovala vysoko nad požadovanými úrovněmi (všechny státy cílují inflaci na 2,0 pb). Hlavní index spotřebitelských cen v eurozóně (meziročně +9,1 % y/y) a v UK (+ 10,1 % y/y), těsně za ním Itálie (+8,4 % y/y) a USA (+8,2 % y/y). Předběžné zářijové údaje navíc ukazují, že celková inflace v eurozóně dosáhla úrovně 10,0 % a v Německu meziroční úrovně 10,9 % (graf 1). I když existují některé počáteční signály, že hybnost v cenových nárůstech může zpomalovat, je důležité si uvědomit, že ne všechno je tím, čím se zdá. V Evropě lze snížené tempo částečně připsat politickým intervencím s omezenou trvanlivostí. Například německý krok k omezení nákladů na veřejnou dopravu zvýšil inflaci nákladů na dopravní služby z +3,6 % y/y v květnu na -28,9 % v červnu. Předběžné údaje ze září naznačují, že vypršení platnosti těchto dočasných opatření pomohlo zvýšit inflaci ze 7,9 % v srpnu na 10,0 % v září.Při pohledu do budoucna budou závazky ve Velké Británii, Francii a Německu k omezení cen energií v roce 2023 pevně omezovat celkovou cenovou hladinu. Rizika spočívají v tom, že zachováním kupní síly domácností by se jádrová inflace mohla více zakořenit. To by zase urychlilo další zpřísňování měnové politiky centrálními bankami.

V poslední době plánované a široce diskutované daňové škrty ve Velké Británii přidají ekonomice další fiskální stimul a podpoří agregátní poptávku. Plný účinek stimulu na inflaci bude nyní silně záviset na stupni dalšího zpřísnění měnové politiky, které Bank of England podnikne.

CENY KOMODIT

Komoditní šok po ruské invazi na Ukrajinu slábne (Graf 2). Kromě evropského zemního plynu, který zůstává omezen nabídkou, došlo ke zmírnění globální poptávky a zmírnění obav z omezení nabídkové strany. Náš pohled je, že s tím, jak globální poptávka nadále oslabuje, ceny budou v roce 2023 dále klesat. Vzhledem k omezeným dodávkám však evropské velkoobchodní ceny zemního plynu zůstávají historicky vysoké a podléhají vysokému stupni volatility.