investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Velké technologické společnosti byly hnacím motorem dění na trhu

18.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Dow Jones v úterý přerušil šestidenní sérii ztrát

17.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ceny potravin v České republice klesají tři měsíce v řadě

17.04.2024
cenaekonomikavýrobačesko

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

17.04.2024
evropapenízeusačesko

Evropský denní trh s elektřinou se propojil, obchodníkům se bude snáz obchodovat

17.06.2021

Evropský denní trh s elektřinou se dnešním dnem propojil, prodej či nákup elektřiny a získání...

Evropský denní trh s elektřinou se dnešním dnem propojil, prodej či nákup elektřiny a získání potřebné přeshraniční přenosové kapacity tak bude na jednom místě, což zefektivní mezinárodní obchodování a zvýší likviditu na denních trzích s elektřinou. V dnešní společné tiskové zprávě to uvedly firmy ČEPS, provozovatel přenosové soustavy v Česku, a Operátor trhu s elektřinou (OTE). Denní trh s elektřinou je platforma, prostřednictvím které mohou obchodníci podle potřeby řešit svůj přebytek nebo nedostatek elektřiny. Změna má obchody usnadnit.

"Je to velmi významný krok nejen z hlediska řízení energetických soustav, ale i pro obchodní praxi. Propojený evropský trh s elektřinou neznamená automaticky jednotné ceny, i nadále budou existovat úzká místa v přenosu elektřiny, a tím i rozdílné cenové úrovně. Snazší vzájemné obchodování ale přispívá k vyrovnávání cen, obchodníci mohou lépe a přesněji bilancovat svou pozici v nabídce či poptávce. V konečném důsledku se to příznivě projeví ve snižování nákladů, a tím i do lepší nabídky služeb pro koncové zákazníky," řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor.


Je podle něj ale nutné připomenout, že je to jen jedna dobrá zpráva v záplavě horších. "Velkoobchodní burzovní ceny většiny komodit včetně elektřiny totiž rostou a zákazníci se v nejbližší době budou potýkat se zdražováním. Na příznivé důsledky lepšího propojení evropských soustav budou tedy muset počkat," dodal Gavor, který působí také jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE).


OTE už dříve uvedl, že loni bylo na platformě denního trhu v ČR zobchodováno 22,41 terawatthodiny elektřiny, meziročně o 5,8 procenta méně. Průměrná cena obchodů na denním trhu s elektřinou byla loni 33,62 eura (asi 880 Kč) za megawatthodinu. Proti roku 2019 tak byla o 16 procent nižší. Ke konci roku mělo na krátkodobé trhy OTE s elektřinou přístup 120 účastníků trhu.


Firmy dále uvedly, že do letošního června byl denní trh s elektřinou v evropské elektrizační soustavě rozdělený na dvě tržní oblasti. Pro obchod mezi nimi bylo nutné obstarávání přeshraniční přenosové kapacity a elektřiny na dvou různých místech - takzvané explicitní aukce. Ty byly nyní na šesti hranicích zrušeny. Konkrétně jde o hranice mezi Polskem a Německem, Polskem a Českem, Polskem a Slovenskem, Českem a Německem, Českem a Rakouskem a Maďarskem a Rakouskem. Tím na denním trhu dochází k propojení nabídkových zón téměř všech členských států EU a Norska.


"Jsem rád, že se podařilo tento projekt dokončit a přinést účastníkům českého trhu novou možnost, jak profitovat z propojování evropských trhů. Již na příští rok plánujeme, spolu s dalšími provozovateli přenosových soustav a nominovanými organizátory trhu z našeho regionu, další vylepšení mezinárodního obchodování," řekl člen představenstva ČEPS pověřený řízením úseku Energetický obchod a dispečink Pavel Šolc.


Podle firem je pro účastníky trhu z ČR jednou ze změn posun uzávěry pro podávání nabídek denního trhu na pravé poledne a sjednocení souvisejících procedur se zbytkem Evropy. Současně také dojde na hranici mezi Českou republikou a Rakouskem a mezi Rakouskem a Maďarskem k přechodu z dlouhodobých fyzických na dlouhodobá finanční přenosová práva. Práce na propojení denních trhů s elektřinou byly koordinovány s národními regulačními úřady Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Česka a Evropskou komisí.


Zdroj: ČTK
"Koronavirová krize vedla k omezení spotřeby průmyslových komodit. Díky tomu se snížily burzovní ceny ropy, elektřiny i zemního plynu. S postupnou obnovou globálního hospodářství však tyto komodity prudce zdražují. To může udělat čáru přes rozpočet mnohým rodinám."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top