investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie v poslední obchodní seanci týdne nakonec nerostly

25.09.2023
akcieekonomika

ČEZ začal při údržbě v jaderných elektrárnách využívat i díly z 3D tisku

24.09.2023
technologieČEZčesko

Pracovníci obchodů Apple ve Francii vstoupili do stávky za zvýšení mezd

23.09.2023
appleevropapráce

Versute Investments a BHS Private Equity Fund spolu s manažery koupili společnost Altran CZ

22.09.2023
akviziceinvesticeinvestiční fondpodnikáníprivate equity

Erste Group více než zdvojnásobila zisk

01.03.2022

K vysokému růstu přispěly vyšší čisté úrokové výnosy v České republice a v Maďarsku...

Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, loni více než zdvojnásobila čistý zisk na 1,92 miliardy eur (48 miliard Kč). K vysokému růstu přispěly vyšší čisté úrokové výnosy v České republice a v Maďarsku, zájem o úvěry a nižší náklady na rizika. Vyplývá to z dnešního sdělení banky.

V roce 2019, tedy v době před koronavirovou pandemií, čistý zisk banky činil 1,47 miliardy eur. Čisté výnosy z úroků se zvýšily o 4,2 procenta na 4,98 miliardy eur, hlavně díky zvýšení úrokových sazeb v České republice a Maďarsku. Výnosy z provizí pak vzrostly o 16,5 procenta na 2,3 miliardy eur.


Náklady na rizika se snížily na 158,8 milionu eur z 1,29 miliardy eur. Ukazatel podílu nesplácených úvěrů klesl na 2,4 procenta z 2,7 procenta. Erste rovněž navrhla zvýšit dividendu za loňský rok na 1,6 eura na akcii. V roce 2020 investoři dostali dividendu 1,5 eura na akcii.


Ve výhledu na letošní rok banka varovala, že Evropa je vystavena nepředvídatelným událostem kvůli válce na Ukrajině. Erste působí v řadě zemí východní Evropy, v Rusku a na Ukrajině ale nemá žádné dceřiné společnosti.


Generální ředitel Bernd Spalt uvedl, že přímá expozice bank v obou zemích je nízká, neočekává proto žádné další významné zvýšení rezerv na rizika. Nelze však vyloučit nepřímé důsledky, jako je nestabilita na akciových trzích. Na svých hlavních trzích, tedy v Rakousku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Chorvatsku a Srbsku, banka očekává solidní vývoj.


"Zisk za čtvrté čtvrtletí překonal analytické odhady. K meziročnímu nárůstu čistého profitu přispěly zejména nižší náklady na rizika v souvislosti s rychlejším než očekávaným postcovidovým zotavením," řekl ČTK analytik Tomáš Pfeiler.


Akcie Erste na burze po zveřejnění výsledků odepisovaly kolem 12 procent, podle Pfeilera jde o reakci na propad širšího evropského bankovního sektoru kvůli odpojení většiny ruských bank od globálního platebního systému SWIFT. "Nicméně expozice Erste vůči ruskému regionu je zanedbatelná, proto považuji takový propad za neadekvátní," dodal.


Česká spořitelna loni zvýšila neauditovaný konsolidovaný čistý zisk o 41,7 procenta na 14,2 miliardy korun. Výsledek podle banky ovlivnila nižší tvorba opravných položek na rizika a celkové zotavení po pandemii. Česká spořitelna je největší bankou v České republice podle počtu klientů, kterých má kolem 4,5 milionu.


Zdroj: ČTK
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Na bankovním trhu jsou patrné dva silné trendy. Jedná se o digitalizaci a postupující regulaci. Digitalizace umožňuje stále více procesů v bankách řídit centrálně. Význam poboček klesá, protože stále více záležitostí lze obstarat na internetu. Tento trend je doprovázen propouštěním bankovních zaměstnanců a zvyšujícím se tlakem na efektivitu. Postupující regulace činí bankovní sektor stále méně prostupným. Banky budou muset narůst do kritické velikosti, aby se jim vyplácelo implementovat nové regulace. Tím bude docházet k uzavírání trhu pro nové hráče. Zároveň bude vytvářen tlak na propojování stávajících struktur.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top