investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie opět končí obchodní týden v zelených číslech

20.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Již rok klesají ceny zemědělských výrobců

20.05.2024
cenaprůmyslvýrobačesko

Optimální investiční portfolio do příštích let

20.05.2024
akciedluhopisyinflaceinvesticetechnologie

Ranní zpravodaj: Dow Jones se poprvé v historii dotkl hranice 40 000 bodů

17.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Erste Bank netrápí Ukrajina, ale bankovní daně. Jak mnoho?

24.04.2014

S určitým časovým odstupem lze až nyní docenit včasný prodej ukrajinských aktiv dokončený Erste Bank prakticky před rokem. Přesto stojí za to, to zopakovat. Akcie Erste Bank Group se totiž nezřídka dostávají do stejného „pytle“ s bankami ...

S určitým časovým odstupem lze až nyní docenit včasný prodej ukrajinských aktiv dokončený Erste Bank prakticky před rokem. Přesto stojí za to, to zopakovat. Akcie Erste Bank Group se totiž nezřídka dostávají do stejného „pytle“ s bankami exponovanými na Ukrajině nebo v Rusku a kurz Erste snadno podléhá podobné nervozitě a poklesu, když se situace na Ukrajině zhorší. Z tohoto pohledu však obavy nejsou na místě a bance zde ztráta aktiv nehrozí. Pro informaci, z rakouských bank má výraznější expozici ve zmíněných zemích Raiffeisen Bank International.

S bankovními daněmi nebo daněmi z finančních transakcí je to jiné. Nejen že od roku 2010, kdy byly postupně zaváděny v některých zemích střední Evropy  (Maďarsko, Rakousko, Slovensko), s postupem času narůstaly, ale Erste Bank ani další banky v regionu zatím neopustí.

Může být útěchou, že pro letošní rok odhaduje vedení Erste prozatím pokles tohoto typu zdanění na cca 270 mil EUR z loňských 311 mil EUR. Jsme však v první čtvrtině roku a to, co vidíme dnes, nemusí platit na konci. V Maďarsku i Rakousku jsou poměrně hlasité snahy vzít si z bank ještě o něco více. O to lépe vyznívá v takovém srovnání Česká republika, kde bankovní daně (zatím) nejsou.

Suma kolem 300 milionů euro bude i nadále ukrajovat z hrubého zisku před zdaněním, který pro tento rok odhadujeme v úrovni od 750 do 800 mil EUR.

Úplný text včetně grafů lze nalézt v analytické sekci na stránkách BH Securities  http://www.bhs.cz.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top