investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie společnosti Nvidia vzrostly o zhruba 11 %

24.05.2024
akcieburzanvidiausa

Značky McDonald's a KFC poškozuje v Asii a na Blízkém bojkot Izraele

24.05.2024
asiemcdonaldsobchod

Google v brzké době zahájí výrobu svých chytrých telefonů Pixel v Indii

24.05.2024
asiegoogletechnologievýroba

Výrobce počítačů Lenovo zvýšil čtvrtletní zisk o 118 %

23.05.2024
lenovoprodejtechnologietržby

Držte si klobouky. Inflace strmě narůstá

10.11.2021

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v říjnu letošního roku na úroveň 5,8 procenta, což bylo o...

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v říjnu letošního roku na úroveň 5,8 procenta, což bylo o 0,9 procentního bodu více než v září. Jedná se o nejvyšší meziroční růst cen od října 2008, kdy inflace dosáhla na úroveň 6,0 procenta. Ohromující je i zrychlení cenového růstu, které je nejvyšší od ledna 2012.

Inflace se opět vzdálila od svého tolerančního pásma. Z tohoto důvodu mohou přijít další reakce České národní banky. Ta pravděpodobně bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, což bude zpomalovat hospodářský růst České republiky. Navíc se nastavení měnové politiky v naší zemi ještě více vzdálí od nastavení v eurozóně.

 

Podcast - BHS Insights

10.11.2021 - Držte si klobouky, inflace strmě narůstá

Délka: 00:00:00


00:00:00


Růst cen se týká drtivé většiny zboží a služeb v ekonomice. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 5,4 procenta a ceny služeb o 6,6 procenta. Nejvíce problematický je zrychlující růst cen nájemného, který může vytvářet vážné sociální problémy. Zároveň se zdražuje vodné a stočné i tuhá paliva. Nově se ve statistikách začaly projevovat vyšší ceny elektřiny a zemního plynu. U nich lze v následujících měsících očekávat skokový růst.

 

Zdražování pohonných hmot o 26,8 procenta může snižovat mobilitu lidí. Těm se navíc skokově zvyšují ceny vybraných potravin, stravovacích služeb, oděvů a obuvi. Prudký růst o 12,8 procenta nastává i u nákladů vlastnického bydlení. To je důsledek růstu cen stavebních materiálů a prací. Navíc nedostatek nemovitostí na trhu tlačí na zvyšující se ceny nových bytů, což se promítá do takzvaného imputovaného nájemného.


Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Doba přeje dlužníkům, kteří mají úvěry s nízkými úroky. Vysoká inflace jim totiž pomáhá znehodnocovat závazky. Naopak střadatelé, kteří své úspory nechávají na běžných bankovních produktech, musí počítat s tím, že jim inflace pálí úspory na popel.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top