investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 ztratil přibližně 0,2 %

21.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví

21.06.2024
akviziceevropainvestice

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Čína překvapivě snížila krátkodobé úvěrové sazby

14.06.2023

Čína tímto krokem nepřímo přiznává potíže s obnovou ekonomiky...

Čínská lidová banka (ČLR) překvapila většinu ekonomů i účastníků trhu snížením krátkodobé úrokové sazby, což signalizuje rostoucí obavy o hospodářské oživení a zvýšenou snahu o stimulaci ekonomiky. V úterý ČLR snížila sedmidenní reverzní repo sazbu o 10 bazických bodů na 1,9 %. Jedná se o první snížení sazeb od srpna 2022, což zvyšuje pravděpodobnost, že centrální banka ve čtvrtek sníží základní sazbu pro jednoleté úvěry a následně dojde k očekávanému snížení výpůjčních sazeb bank. Tento krok odráží zvýšené obavy ze zpomalování růstu, neboť podle nedávno zveřejněných statistik, čínská inflace zůstala v květnu blízko nuly, poklesla výrobní aktivita a oslabuje počáteční oživení na trhu nemovitostí. Množí se spekulace, že ČLR může v letošním roce dále snížit úrokové sazby, zatímco Peking zvažuje široký balíček stimulačních opatření. Podle Kena Cheunga, hlavního asijského devizového stratéga Mizuho Bank, načasování úterního kroku naznačuje, že se ČLR možná snaží "předběhnout" americký Fed a zmírnit dopad snížení sazeb na jüan. Ekonomové očekávají, že Fed nakonec své agresivní zvyšování sazeb koncem tohoto týdne pozastaví. Tato pauza by mohla zmírnit případný dopad opatření ČLR na odliv kapitálu a na jüan, který letos vůči dolaru oslabil již o 3,6 %.

Politici tak konečně nepřímo uznali ekonomické potíže. Ve druhé polovině roku 2023 by se dalo očekávat další snížení úrokových sazeb a snížení sazby povinných minimálních rezerv. Také ekonomové Goldman Sachs předpokládají, že ve třetím čtvrtletí dojde ke snížení sazby povinných minimálních rezerv pro věřitele o 25 bazických bodů, což by uvolnilo více prostředků pro poskytování úvěrů. Jak uvádějí ve své výzkumné zprávě, naznačují také možnost dalšího snížení sazeb nebo úpravy základních sazeb ve čtvrtém čtvrtletí v závislosti na ekonomické výkonnosti. Přestože snížení sazeb může krátkodobě podpořit náladu, je třeba udělat více pro posílení důvěry a povzbuzení podniků k investicím. Slabá poptávka po úvěrech a rychlý růst peněžní zásoby spolu se skromnými soukromými investicemi znamenají, že samotná měnová politika nemusí být dostatečná.

Snížení základní úrokové sazby pravděpodobně otevírá cestu ke snížení výpůjčních nákladů, neboť příští týden se očekává vyhlášení faktických referenčních sazeb pro úvěry. Základní sazby pro úvěry (LPR) vycházejí z úrokových sazeb, které 18 bank nabízí svým nejlepším klientům, a obvykle se pohybují společně se sazbou střednědobé zápůjční facility. Úřady nedávno nařídily velkým bankám, aby snížily své depozitní sazby, což by jim mohlo pomoci udržet marže a vyrovnat se s nižšími výpůjčními náklady. Ekonom agentury Bloomberg David Qu zmiňuje, že ČLR obvykle nástroje monetární politiky upravuje ve stejnou dobu. Proto se domnívá, že snížení sedmidenní reverzní repo sazby o 10 bazických bodů je předzvěstí, která 15. června provede k ekvivalentnímu snížení střednědobé zápůjční klíčové sazby. „Dřívější posun u repo sazby je významný. Myslíme si, že centrální banka chtěla poskytnout včasné vodítko a ujistit trh o svém expanzivním postoji“ míní Qu.

Timur Barotov, analytik BHS

„Čína tímto krokem nepřímo přiznává potíže s obnovou ekonomiky a mohlo by to být předzvěstí intenzivnější stimulace a snížení klíčových úrokových sazeb později v roce.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top