investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie společnosti Nvidia vzrostly o zhruba 11 %

24.05.2024
akcieburzanvidiausa

Značky McDonald's a KFC poškozuje v Asii a na Blízkém bojkot Izraele

24.05.2024
asiemcdonaldsobchod

Google v brzké době zahájí výrobu svých chytrých telefonů Pixel v Indii

24.05.2024
asiegoogletechnologievýroba

Výrobce počítačů Lenovo zvýšil čtvrtletní zisk o 118 %

23.05.2024
lenovoprodejtechnologietržby

České zbrojovce stouply výnosy na 10,7 miliardy korun

28.03.2022

Letos firma očekává další růst výnosů a a připravuje také přejmenování skupiny na Colt CZ Group...

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG), který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za loňský rok výnosy 10,7 miliardy korun. Meziročně byly vyšší o 56,7 procenta. Upravený čistý zisk skupiny po zdanění, očištěný o náklady na financování akvizice, vzrostl ve srovnání s rokem 2020 o 71,6 procenta na 1,161 miliardy korun. Představenstvo navrhne valné hromadě výplatu dividendy 25 korun. Letos firma očekává další růst výnosů a a připravuje také přejmenování skupiny na Colt CZ Group. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes zástupci holdingu zaslali ČTK. Společnost loni v květnu dokončila koupi amerického výrobce zbraní Colt.

Podle předsedy představenstva CZG Jana Drahoty byly loňské výsledky holdingu rekordní. Projevil se na nich nárůst prodejů ve všech regionech a také akvizice Coltu a konsolidace jejích výnosů do celkového hospodaření CZG od loňského 21. května. Společnost loni prodala 627.472 zbraní, o rok dříve jich bylo 467.463. Nárůst činil 34,2 procenta.

Upravená EBITDA očištěná o mimořádné vlivy spojené s akvizicí Coltu meziročně CZG vzrostla o 49,6 procenta téměř na 2,169 miliardy korun. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů. Na investice skupina v roce 2021 uvolnila 651,9 milionu korun, meziročně o 98,1 procenta více.

Pro letošní rok předpokládá CZG podle Drahoty další nárůst výnosů a zisku EBITDA. Výnosy by se podle vedení společnosti měly pohybovat mezi 14,4 až 14,8 miliardy korun, zisk EBITDA by mohl dosáhnout tři až 3,3 miliardy korun. Ozbrojený konflikt na Ukrajině a současná bezpečnostní situace mohou podle firmy zvýšit zájem o výrobky z řad ozbrojených složek. Mohou ale také znamenat nepředvídatelné negativní dopady do provozního a finančního hospodaření v letošním roce, uvedla skupina v tiskové zprávě. Zmínila, že letos v březnu uzavřela s ministerstvem obrany dodatek k rámcové dohodě z dubna 2020 na pořízení ručních zbraní. Dodatek umožní Armádě ČR čerpat dodávky zbraní v hodnotě až o 1,18 miliardy korun vyšší oproti původně sjednanému limitu 2,35 miliardy korun.

Výzvou pro letošní rok bude podle firmy schopnost vyrábět a uspokojovat poptávku v požadovaném sortimentu za požadovanou cenu. Řízení provozních nákladů bude klíčové. Společnost pocítí tlak růstu cen komodit, včetně plynu a elektřiny, i když tyto podle ní představují pouze malou část provozních nákladů. "Očekáváme nárůst osobních nákladů v hlavních výrobních závodech na základě nově uzavřených kolektivních smluv na další období. Společnost věří, že je schopna do jisté míry promítnout růst cen vstupů do prodejních cen. Některé klíčové smlouvy obsahují inflační doložky," sdělila skupina.

Globální prodejní strategie a zaměření na výrobky a výzkum a vývoj podporují podle Drahoty růst výnosů při udržení ziskovosti a zároveň vytvářejí dlouhodobou hodnotu pro investory CZG. "Naše hospodaření generuje silné cash flow, pokračujeme v investicích do výrobních kapacit, produktů a odbornosti," uvedl předseda představenstva. Valné hromadě navrhne výplatu dividendy 25 korun na akcii, což je proti loňským 7,50 koruny trojnásobek.

Loňské výnosy v USA představovaly 58,5 procenta z celkových výnosů holdingu. Podíl 9,9 procenta připadl na Evropu bez České republiky, která se na celkových výnosech podílela ze 7,7 procenta. Dalších sedm procent připadalo na Afriku, 6,8 procenta na Asii, 5,2 procenta na Kanadu a asi pět procent na ostatní země. Výnosy holdingu v Česku loni vzrostly na 821,7 milionu korun proti předchozím 327,4 milionu, podle firmy to bylo vlivem akcelerace dodávek armádě ve druhém pololetí roku. Výnosy z prodejů v USA stouply loni téměř o 39 procent na 6,3 miliardy korun především kvůli nárůstu poptávky na komerčním trhu a konsolidaci Coltu.

Předloni vykázal holding CZG výnosy 6,8 miliardy korun, provozní výsledek hospodaření přesáhl 1,056 miliardy korun. Skupina vyrábí ruční palné zbraně pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. Prodává je pod značkou CZ (Česká zbrojovka), která má více než osmdesátiletou historii, a dále také pod značkami CZ-USA, Colt, Colt Canada, Dan Wesson, Brno Rifles a 4M Systems.

Součástí CZG je závod Česká zbrojovka z Uherského Brodu, dále do něj patří společnosti Colt´s Manufacturing Company, Colt Canada Corporation, CZ-USA, 4M Systems a CZ Export Praha. Holding drží také menšinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně. Skupina zaměstnává více než 2000 lidí v ČR, USA, Kanadě, Německu a Švédsku.

CZG loni v květnu dokončila koupi amerického výrobce zbraní Colt Holding Company LLC. Z dříve zveřejněných smluvních podmínek vyplývá, že stoprocentní podíl v Coltu získala CZG za 220 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč) v hotovosti a dále za 1,098.620 nově vydaných kmenových akcií CZG.


Zdroj: ČTK
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Česká zbrojovka Group má dlouhodobě stabilní marže, které jsou vyšší oproti konkurentům. To je dáno zaměřením na automatizaci výroby.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top