investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Historický vztah mezi nezaměstnaností, sazbami a výkonností amerických akcií

29.03.2023
akcieekonomikausa

Banka Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním

29.03.2023
bankadaněusa

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

28.03.2023
microsoftpodnikáníregulace

Společnost Alibaba se plánuje rozdělit na šest samostatných divizí

28.03.2023
akciealibababurzačína

Ceny u výrobců se začínají stabilizovat

16.09.2022

V srpnu došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 25,2 procenta...

V srpnu došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 25,2 procenta. Oproti červenci se jedná o mírné zlepšení. Přesto růst cen v některých odvětvích je nadále velmi vysoký. V meziročním srovnání nejvíce narůstají ceny u ropných produktů, elektřiny, chemických látek či mlýnských výrobků.

Ceny zemědělských výrobců se meziročně zvýšily o 38,3 procenta. I v tomto případě došlo k mírnému zlepšení. Nicméně v rostlinné výrobě došlo k růstu cen o 47,4 procenta, přičemž zdražovaly hlavně položky jako obiloviny, olejniny či ovoce. V živočišné výrobě není situace o moc lepší. Ceny vajec se zvýšily o 30,6 procenta, ceny mléka o 30,5 procenta, ceny skotu o 26,6 procenta a ceny drůbeže o 26,3 procenta.

Situace ve stavebnictví se začíná stabilizovat. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 13,4 procenta a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily o 19,1 procenta. Vzhledem k nepříznivému vývoji na hypotečním trhu lze očekávat, že se stavebnictví dostane do útlumu.


Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Jakmile dojde k zastropování cen energií, poleví výrazný tlak, který hnal vzhůru ceny u výrobců. To může být zlomový bod v rámci boje proti vysoké inflaci.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top