investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Akcie na Wall Street se v pondělí lehce zotavily

26.09.2023
S&P500akcieburzanasdaqusa

Americká vláda hraje proti Federálnímu rezervnímu systému

26.09.2023
amerikaekonomikausa

Alibaba zahájila restrukturalizaci

26.09.2023
akciealibababurzaipočína

Ranní zpravodaj: Americké akcie v poslední obchodní seanci týdne nakonec nerostly

25.09.2023
akcieekonomika

Cena pohonných hmot kulminuje

07.06.2018

V uplynulém týdnu došlo k růstu cen pohonných hmot. Ceny benzínu a nafty se však již zvyšovaly jen mírně a postupně začínají kulminovat. V příštím týdnu by mělo docházet ke stagnaci cen pohonných hmot a do začátku prázdnin by ceny měly začít klesat.

V uplynulém týdnu došlo k růstu cen pohonných hmot. Ceny benzínu a nafty se však již zvyšovaly jen mírně a postupně začínají kulminovat. V příštím týdnu by mělo docházet ke stagnaci cen pohonných hmot a do začátku prázdnin by ceny měly začít klesat.

Ceny benzínu a nafty v České republice se zpožděním reagují na situaci na světových trzích. Zde si již od konce května můžeme všimnout klesajícího trendu ceny ropy. Ropa Brent se aktuálně obchoduje poblíž hranice 75 dolarů za barel, tedy přibližně o 4 dolary za barel levněji než před dvěma týdny. V současnosti na trhu existuje velký cenový rozdíl mezi ropou Brent a americkou lehkou ropou WTI, která se obchoduje o 10 dolarů za barel levněji.

Koruna začala posilovat vůči dolaru. I když jde zatím jen o mírné zpevnění, můžeme si všimnout, že se kurz dolaru vrátil pod úroveň 22 korun. Sílící koruna je dalším faktorem, který bude tlačit na snižování cen pohonných hmot. Jediné, co tak bude bránit nižším cenám na čerpacích stanicích, bude snaha pumpařů o navýšení zisku. Relativně hustá síť čerpacích stanic v České republice jim však bude komplikovat situaci.

Trhy netrpělivě očekávají jednání kartelu OPEC a Ruska, které se uskuteční 22. června ve Vídni. Na jednání se rozhodne, zda bude navýšena produkce ropy. Aktuálně můžeme pozorovat, že světová poptávka převyšuje nabídku a dochází tak ke globálnímu poklesu zásob ropy. To nově potvrzují i data ze Spojených států, která hovoří o poklesu týdenních stavů zásob ropy o 2 miliony barelů, což je více, než trh očekával.

Nedostatek ropy je způsoben výpadky v produkci Venezuely, která má největší světové zásoby ropy a je klíčovým dodavatelem na americké trhy. Produkce ropy ve Venezuele je však dlouhodobě brzděna nedostatečnými investicemi, špatným řízením a konflikty se Spojenými státy, které vedou k obchodním sankcím. Podobná situace zřejmě nastane i v Íránu, který se taktéž může dostat do vážných hospodářských problémů.


Zaujal Vás tento článek? Jste investor?

Nechte nám na sebe spojení, ozveme se Vám zpět.

Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top