investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 ztratil přibližně 0,2 %

21.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví

21.06.2024
akviziceevropainvestice

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Cena pohonných hmot kulminuje

07.06.2018

V uplynulém týdnu došlo k růstu cen pohonných hmot. Ceny benzínu a nafty se však již zvyšovaly jen mírně a postupně začínají kulminovat. V příštím týdnu by mělo docházet ke stagnaci cen pohonných hmot a do začátku prázdnin by ceny měly začít klesat.

V uplynulém týdnu došlo k růstu cen pohonných hmot. Ceny benzínu a nafty se však již zvyšovaly jen mírně a postupně začínají kulminovat. V příštím týdnu by mělo docházet ke stagnaci cen pohonných hmot a do začátku prázdnin by ceny měly začít klesat.

Ceny benzínu a nafty v České republice se zpožděním reagují na situaci na světových trzích. Zde si již od konce května můžeme všimnout klesajícího trendu ceny ropy. Ropa Brent se aktuálně obchoduje poblíž hranice 75 dolarů za barel, tedy přibližně o 4 dolary za barel levněji než před dvěma týdny. V současnosti na trhu existuje velký cenový rozdíl mezi ropou Brent a americkou lehkou ropou WTI, která se obchoduje o 10 dolarů za barel levněji.

Koruna začala posilovat vůči dolaru. I když jde zatím jen o mírné zpevnění, můžeme si všimnout, že se kurz dolaru vrátil pod úroveň 22 korun. Sílící koruna je dalším faktorem, který bude tlačit na snižování cen pohonných hmot. Jediné, co tak bude bránit nižším cenám na čerpacích stanicích, bude snaha pumpařů o navýšení zisku. Relativně hustá síť čerpacích stanic v České republice jim však bude komplikovat situaci.

Trhy netrpělivě očekávají jednání kartelu OPEC a Ruska, které se uskuteční 22. června ve Vídni. Na jednání se rozhodne, zda bude navýšena produkce ropy. Aktuálně můžeme pozorovat, že světová poptávka převyšuje nabídku a dochází tak ke globálnímu poklesu zásob ropy. To nově potvrzují i data ze Spojených států, která hovoří o poklesu týdenních stavů zásob ropy o 2 miliony barelů, což je více, než trh očekával.

Nedostatek ropy je způsoben výpadky v produkci Venezuely, která má největší světové zásoby ropy a je klíčovým dodavatelem na americké trhy. Produkce ropy ve Venezuele je však dlouhodobě brzděna nedostatečnými investicemi, špatným řízením a konflikty se Spojenými státy, které vedou k obchodním sankcím. Podobná situace zřejmě nastane i v Íránu, který se taktéž může dostat do vážných hospodářských problémů.


Zaujal Vás tento článek? Jste investor?

Nechte nám na sebe spojení, ozveme se Vám zpět.

Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top