investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: S&P 500 a Dow Jones Industrial Average klesly o zhruba 0,2 %

24.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Deutsche Bank vykázala první čtvrtletní ztrátu za čtyři roky

24.07.2024
bankaněmeckotržby

ČEZ dnes zahájil jednání o smlouvě na stavbu dvou reaktorů v Dukovanech

24.07.2024
energetikaČEZ

Ranní zpravodaj: Americké technologické akcie v pondělí prudce vzrostly

23.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Cena akcií Arm se od minulého týdne téměř zdvojnásobila

13.02.2024

Poptávka po technologii související s umělou inteligencí (AI) firmě výrazně zvyšuje tržby...

Cena akcií britské společnosti specializované na návrh integrovaných obvodů Arm Holdings se za necelý týden téměř zdvojnásobila. Firma zveřejnila minulý týden výsledky hospodaření, které ukázaly, že poptávka po technologii související s umělou inteligencí (AI) firmě výrazně zvyšuje tržby. Investoři sázejí na to, že firmě se bude díky AI dařit i nadále, napsal server zpravodajské televize BBC.

Čipy navržené firmou Arm už teď pohánějí téměř všechny chytré telefony na světě. Od zveřejnění výsledků hospodaření 7. února akcie firmy posílily o více než 98 procent. Společnost se vrátila na burzu loni v září a od té doby se cena jejích akcií téměř ztrojnásobila. Její tržní hodnota nyní přesahuje 150 miliard USD (3,5 bilionu Kč), což je více než hodnota výrobce letadel Boeing či telekomunikační společnosti AT&T.

Firma Arm navazuje na podobný úspěch výrobce čipů Nvidia. Cena jeho akcií se za poslední rok více než ztrojnásobila díky rostoucí poptávce po čipech pro AI. Nvidia se tak díky rozmachu AI stala jednou z nejhodnotnějších veřejně obchodovaných společností na světě. Tržní hodnota firmy nyní dosahuje zhruba 1,8 bilionu USD (42,1 bilionu Kč) a je pátou veřejně obchodovanou společností v USA, která vstoupila do takzvaného klubu dolarových bilionářů, spolu s podniky Apple, Alphabet, Amazon a Microsoft.

Technologie firmy Arm se přímo nevyužívá pro práci s AI, ale výrobci čipů jako Nvidia si ji vybírají pro centrální procesorové jednotky (CPU), kde doplňuje jejich čipy určené pro AI. Kromě firmy Nvidia patří mezi zákazníky firmy Arm také podniky Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) či Apple. Poptávka po čipech od Arm roste i v automobilovém průmyslu, a to díky rozvoji technologie samořízených aut.

Společnost Arm v roce 1990 založila v Cambridge skupina hardwarových inženýrů. V roce 2016 ji za 32 miliard USD koupila japonská společnost Softbank. O čtyři roky později japonský konglomerát oznámil, že plánuje firmu Arm prodat společnosti Nvidia. V dubnu 2022 ale Softbank po námitkách regulátorů po celém světě transakci odvolala a oznámila, že místo toho prodá akcie firmy na trhu Nasdaq v New Yorku.

Prudký růst akcií firmy Arm je dobrou zprávou i pro japonskou společnost SoftBank, kterou zasáhly ztráty některých jejích jiných investic, například do firmy nabízející sdílené kanceláře WeWork. SoftBank stále vlastní ve firmě Arm téměř 90procentní podíl a její akcie za poslední týden stouply téměř o 30 procent.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top