investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Akcie ve čtvrtek rostly

29.09.2023
S&P500akcieburzanasdaqusa

Ranní zpravodaj: Zářijový pokles akciového trhu pokračoval i v úterý

27.09.2023
S&P500akcieburzanasdaq

Americká obchodní komise podala antimonopolní žalobu na Amazon

27.09.2023
akcieamazonsoudusa

Čtvrtletní zisk H&M stoupl na 4,7 miliardy SEK

27.09.2023
evropaprodejtržby

Apple jedná o výrobě macbooků v Thajsku

13.04.2023

Ztrojnásobil produkci iPhonů v Indii...

Americká společnost Apple jedná s dodavateli o výrobě notebooků MacBook v Thajsku. S odvoláním na zdroje o tom dnes informoval server Nikkei, který v tomto ohledu připomíná snahu firmy přesunout výrobu z Číny do jiných asijských zemí. Ve stejné souvislosti dnes agentura Bloomberg uvedla, že Apple za loňský fiskální rok smontoval v Indii přístroje iPhone za více než sedm miliard dolarů (zhruba 148 miliard Kč).

Apple na rychle rostoucím indickém trhu objem výroby meziročně více než ztrojnásobil. K přesunu výroby z Číny přispívá zkušenost s pandemickými výlukami a zhoršující se vztahy mezi Pekingem a Washingtonem.

Podniky, s nimiž Apple v Thajsku jedná, mají v zemi výrobní komplexy pro jiné zákazníky. Podle tří zdrojů listu Nikkei americká firma s případnými dodavateli probírá montáž a výrobu komponent a modulů pro notebooky MacBook. Apple v Thajsku už přes rok ve velkém vyrábí také hodinky Apple Watch.

Tchajwanská společnost Pegatron, která je jedním z klíčových dodavatelů iPhonů, po zkušenostech s pandemickými výlukami klade důraz na expanzi mimo Čínu. Mimo tuto zemi se snaží výrobu diverzifikovat i Foxconn, který montuje přibližně 70 procent iPhonů.

V Indii nyní Apple vyrábí prostřednictvím Pegatronu a Foxconnu kolem sedmi procent iPhonů. V roce 2021 se přitom tato země podílela na jejich produkci jedním procentem. Pokud bude rychlá expanze dodavatelů pokračovat, mohl by Apple do roku 2025 v Indii montovat čtvrtinu všech svých iPhonů, píše Bloomberg. Americká firma bude podle něj své chytré telefony vyrábět zároveň v Číně i v Indii.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top