investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Apple jedná o výrobě macbooků v Thajsku

13.04.2023

Ztrojnásobil produkci iPhonů v Indii...

Americká společnost Apple jedná s dodavateli o výrobě notebooků MacBook v Thajsku. S odvoláním na zdroje o tom dnes informoval server Nikkei, který v tomto ohledu připomíná snahu firmy přesunout výrobu z Číny do jiných asijských zemí. Ve stejné souvislosti dnes agentura Bloomberg uvedla, že Apple za loňský fiskální rok smontoval v Indii přístroje iPhone za více než sedm miliard dolarů (zhruba 148 miliard Kč).

Apple na rychle rostoucím indickém trhu objem výroby meziročně více než ztrojnásobil. K přesunu výroby z Číny přispívá zkušenost s pandemickými výlukami a zhoršující se vztahy mezi Pekingem a Washingtonem.

Podniky, s nimiž Apple v Thajsku jedná, mají v zemi výrobní komplexy pro jiné zákazníky. Podle tří zdrojů listu Nikkei americká firma s případnými dodavateli probírá montáž a výrobu komponent a modulů pro notebooky MacBook. Apple v Thajsku už přes rok ve velkém vyrábí také hodinky Apple Watch.

Tchajwanská společnost Pegatron, která je jedním z klíčových dodavatelů iPhonů, po zkušenostech s pandemickými výlukami klade důraz na expanzi mimo Čínu. Mimo tuto zemi se snaží výrobu diverzifikovat i Foxconn, který montuje přibližně 70 procent iPhonů.

V Indii nyní Apple vyrábí prostřednictvím Pegatronu a Foxconnu kolem sedmi procent iPhonů. V roce 2021 se přitom tato země podílela na jejich produkci jedním procentem. Pokud bude rychlá expanze dodavatelů pokračovat, mohl by Apple do roku 2025 v Indii montovat čtvrtinu všech svých iPhonů, píše Bloomberg. Americká firma bude podle něj své chytré telefony vyrábět zároveň v Číně i v Indii.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top