investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Akcie technologických společností vedly ve čtvrtek k růstu hlavních indexů

08.12.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

McDonald's se chystá otevřít novou síť poboček pro milovníky sladkého

08.12.2023
investicemcdonaldsstrategie

Britský antimonopolní úřad přezkoumá partnerství Microsoftu a OpenAI

08.12.2023
microsoftregulacetechnologie

Nio zvažuje další rušení pracovních míst

07.12.2023
EVautoprácečína

Americká banka Morgan Stanley za čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 150 procent

16.04.2021

Americká investiční banka Morgan Stanley v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o...

Americká investiční banka Morgan Stanley v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 150 procent na 3,98 miliardy dolarů (86,1 miliardy Kč), a s přehledem tak překonala odhady analytiků. Oživení světového obchodu se pozitivně odrazilo na investičním bankovnictví, uvedla dnes banka.

Čtvrtletní zisk na akcii činí 2,19 dolaru, zatímco analytici podle společnosti Refinitiv v průměru odhadovali 1,70 dolaru. Loni za stejné období to bylo 1,01 dolaru na akcii. Výnosy banka zvýšila o 61 procent na 15,72 miliardy dolarů.


Banka podobně jako její konkurenti, například Goldman Sachs, profitovala z rekordní úrovně aktivity na kapitálových trzích, k níž přispěl zejména rozmach vstupů na burzu prostřednictvím firem označovaných jako SPAC. Tedy prázdných podniků založených jen pro účely akvizic.


K tomu Morgan Stanley přibyly upisovací poplatky z klasických primárních veřejných nabídek akcií (IPO), například společností Affirm či AppLovin.


Globálně ve čtvrtletí stouply poplatky za investiční bankovnictví na rekordních 39,4 miliardy dolarů, uvedl Refinitiv. Na druhé pozici v žebříčku bankovních poplatků vystřídal banku Morgan Stanley konkurent JPMorgan Chase & Co.


Morgan Stanley ve čtvrtletí jednorázově přišla o 900 milionů dolarů v souvislosti s kolapsem amerického hedgeového fondu Archegos Capital Management. Fond se zhroutil minulý měsíc. Za jeho pádem stály podle agentury Reuters hlavně sázky na akcie některých mediálních společností financované penězi vypůjčenými od makléřských firem.


Zdroj: ČTK
"Centrální banky v rámci boje proti negativním důsledkům pandemie koronaviru prudce snížily úrokové sazby v zemích po celém světě. To mělo negativní dopad na komerční banky, kterým se tímto krokem snížily úrokové výnosy."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top