Zkušební doba se mění. Běžní zaměstnanci si „vyzkouší“ práci až čtyři měsíce, vedoucí dokonce osm
Novela zákoníku práce přináší od června výrazné změny v oblasti zkušební doby. Nově ji bude možné prodloužit dohodou, automaticky se prodlouží i při dovolené či překážkách v práci.

Od 1. června 2025 začne v Česku platit novela zákoníku práce, která mimo jiné výrazně mění pravidla zkušební doby. Ta nově umožňuje zaměstnancům i zaměstnavatelům lépe si otestovat vzájemnou spolupráci – a to nejen delší dobu, ale i za jasněji stanovených podmínek. Největší novinkou je prodloužení maximální délky zkušební doby a možnost ji dodatečně rozšířit dohodou.
Zatímco dosud mohli běžní zaměstnanci mít zkušební dobu nejvýše tři měsíce, nově se tento limit prodlužuje na čtyři měsíce. Vedoucí pracovníci pak mohou být ve zkušební době až osm měsíců. I nadále ovšem platí, že zkušební doba nesmí přesáhnout polovinu sjednané doby trvání pracovního poměru. To se týká především smluv na dobu určitou.
„Nově bude možné zkušební dobu prodloužit dodatečnou dohodou, a to až do zákonem stanoveného maxima. Zároveň novela zavádí přesná pravidla pro situace, kdy se zkušební doba automaticky prodlužuje například kvůli překážkám v práci či čerpání dovolené,“ vysvětluje Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.
Zkušební doba tradičně poskytuje oběma stranám pracovního vztahu vyšší flexibilitu. Během ní je možné ukončit pracovní poměr bez uvedení důvodu, stačí doručit druhé straně písemné zrušení. To je výhodné zejména pro zaměstnavatele, kteří tak mají delší časový prostor ověřit si, zda zaměstnanec splňuje jejich očekávání.
Změny ale přinášejí i nová pravidla, která je třeba si pohlídat. Například při sjednávání zkušební doby u smluv na dobu určitou se její délka stále počítá podle kalendářních dnů, nikoli pouze podle měsíců. „Tato hranice se přitom posuzuje podle počtu kalendářních dnů, nikoli pouze podle měsíců. Při jejich nestejné délce může být tedy potřeba přesně počítat, aby sjednaná zkušební doba odpovídala zákonným limitům,“ upozorňuje Jana Jáčová z UOL Účetnictví.
Důležitou novinkou je i možnost dodatečně prodloužit již sjednanou zkušební dobu – samozřejmě pouze do výše zákonného maxima. „Zkušební dobu je i nadále nutné sjednat písemně, a to nejpozději při vzniku pracovního poměru. Nově ale bude možné ji po vzájemné dohodě zaměstnance a zaměstnavatele dodatečně prodloužit – maximálně však do zákonem stanovené délky. Například pokud byla původně sjednána dvouměsíční zkušební doba, lze ji dodatkem prodloužit až na čtyři měsíce,“ dodává Kevorkyan.
Automatické prodloužení zkušební doby přichází na řadu tehdy, pokud zaměstnanec v jejím průběhu neodpracoval všechny své směny – například kvůli dovolené, překážce v práci nebo neomluvené absenci. Prodloužení se týká pouze pracovních dnů, nikoli víkendů či svátků. „Pokud tedy zaměstnanci během zkušební doby vypadnou například tři pracovní dny kvůli dovolené, zkušební doba se o tyto tři pracovní dny prodlouží. Pokud ale část směny odpracoval, k prodloužení nedochází. Změny se vztahují pouze na pracovní smlouvy uzavřené od data účinnosti novely. V případech, kdy byla zkušební doba sjednána před tímto datem, platí dosavadní právní úprava,“ uzavírá Jáčová.