Události předešlého týdne

Šéf Fedu ukonejšil akciové trhy klidnou, sebevědomou rétorikou...

Události předešlého týdne
 Redakce
Redakce

"Šéf Fedu ukonejšil akciové trhy klidnou, sebevědomou rétorikou. Páteční údaje o silném pracovním trhu ale vrátily některé investory zpět do reality," říká analytik BHS Timur Barotov.

Americké akciové trhy obchodovaly opatrně v první polovině týdne, před očekávanou konferencí šéfa Fedu Jeromea Powella. Finanční trhy posílené lednovým dokupováním byly velkým důvodem, proč mnoho investorů očekávalo jestřábí projev Powella. Většina odborníků na přelomu roku prognózovalo pesimistický leden a únor, kvůli pokračujícímu zpomalování ekonomiky a ziskovosti společností. Ovšem stal se pravý opak, když investoři dokupovali akcie, které na konci minulého roku prodávali za účelem daňové optimalizace. Optimismus na trzích dále podpořilo výrazné uzavírání short pozic z obav, že by se analytici mohli mýlit, kdy investor je povinen nakoupit podkladový titul. Tyto dva faktory pak ve výsledku stvořily kondice pro takzvané FOMO (fear of missing out), kdy investoři se neudrželi na uzdě a začali přikupovat tuto rally. Lednová rally je hnána nadějí, že inflace půjde bez větších problémů k 2% cíli a že Fed rozvolní monetární politiku již ve druhé polovině roku. O iracionalitě této rally svědčí nakupování akciových titulů, které reportovaly nedostačující výsledky. Jinými slovy, špatné výsledky byly odměňovány růstem na akciových titulech, stejně jako ty dobré. Silné finanční trhy vedou k podpoření ekonomiky a tedy inflace, proto se očekával přísný Jerome. Místo přísné rétoriky ale Jerome ukázal sebevědomí, klid a ačkoliv zdůraznil, že ve zvyšování sazeb bude Fed pokračovat, byl s vývojem inflace zdánlivě spokojený. To poslalo trhy ve druhé polovině týdne nahoru.

Reklama

Výsledky zveřejnilo již více než 50 % společností indexu S&P 500 a tyto údaje poukazují na horší zisky, padající marže, ale pořád ještě robustní tržby. Toto je charakteristické pro období dezinflace. Většina společností očekává těžký první kvartál 2023 a zlepšení makro situace ve druhé polovině roku.

V pátek akciové trhy zchladily údaje o velmi silném pracovním trhu ve Spojených státech. Země vytvořila 517 000 nových pracovních nezemědělských pozic, očekávalo se 185 000. Celková lednová nezaměstnanost se očekávala na úrovni 3,6 %, o jednu desetinu vyšší než v prosinci, ale skutečný údaj překvapil na 3,4 %. Silný pracovní trh v kombinaci s optimistickými finančními trhy mohou zkomplikovat snahy Fedu v boji proti inflaci. Tento týden bude mít proslov několik členů Fedu, včetně Powella. Jejich reakce na silný pracovní trh by mohl udat tón dalšímu vývoji na akciových trzích. 

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama