Průměrná cena benzínu i nafty spadla pod 31 korun
Tempo snižování cen pohonných hmot začíná klesat. Za uplynulý týden se ceny benzínu i nafty snížily o 12 haléřů za litr...
Tempo snižování cen pohonných hmot začíná klesat. Za uplynulý týden se ceny benzínu i nafty snížily o 12 haléřů za litr. Týden předtím však cena benzínu klesla o 17 haléřů za litr a cena nafty o 15 haléřů za litr. Postupné snižování tempa, kterým klesají ceny na čerpacích stanicích, ukazuje, že se již přibližujeme k cenovému dnu. Končí tak trend snižování cen pohonných hmot, který jsme pozorovali od konce října loňského roku. V průběhu února lze očekávat, že se výkyvy v cenách budou utlumovat a ceny pohonných hmot si najdou novou rovnovážnou úroveň.
Na světových trzích s ropou dochází k cenovým výkyvům. Ropa Brent se v průběhu uplynulého týdne prodávala za 60,50 dolaru za barel i za 63,50 dolaru za barel. Výsledná cena ropy však byla na začátku i na konci týdne podobná a pohybovala se kolem úrovně 62,00 dolaru za barel. Kolem této úrovně se cena ropy pohybuje již třetí týden, což přispívá k ustalování cen výsledných ropných produktů.
Ceny benzínu a nafty ovlivňuje i kurz koruny vůči dolaru. V uplynulém týdnu koruna nejprve posilovala až k úrovni 22,40 CZK/USD, aby následně oslabila na úroveň 22,60 CZK/USD, což je podobná hodnota jako před týdnem. Kurz koruny vůči dolaru se tak stejně jako vývoj ceny ropy na světových trzích v uplynulém týdnu příliš nepromítal do cenotvorby českých pumpařů.
[sc:articleform id=12 articleid=712]
"Trh s ropou je ovlivňován vývojem ve Venezuele. Spojené státy chtějí zabránit ropným transakcím mezi Venezuelou a dalšími zeměmi, což vynucují uvalením podobných sankcí jako v loňském roce na Írán. Tato snaha získala na váze potom, co řada zemí ze západní polokoule podpořila vůdce venezuelské opozice Juana Guaidoa. Na základě toho se většina evropských obchodníků připojila k americkým kolegům a přestala provádět transakce s venezuelskou ropou, což dostává režim Nicoláse Madura pod tlak."