Nový zákon urychlí výstavbu obnovitelných zdrojů energie v Česku: Cíl je 30 % do roku 2030
Česká vláda schválila nový zákon, který zkracuje povolovací proces pro výstavbu fotovoltaických a větrných elektráren. Cílem je zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie v Česku na 30 % do roku 2030. Nová pravidla zrychlí výstavbu a otevřou prostor pro inovativní technologická řešení.

Česká republika patří mezi evropské země, které čelí dlouhým a byrokratickým procesům při povolování výstavby fotovoltaických a větrných elektráren. Tento proces může trvat až deset let, což výrazně zpomaluje plnění ambiciózních cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE). Vláda se však rozhodla tento problém řešit a 14. března 2025 schválila nový zákon, který by měl urychlit výstavbu OZE a přispět k dosažení cíle, podle kterého má podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu ČR do roku 2030 vzrůst na minimálně 30 %.
Hlavní novinkou zákona je zkrácení doby potřebné pro získání povolení. V tzv. akceleračních zónách bude maximální lhůta pro schválení výstavby OZE zkrácena na jeden rok, mimo tyto oblasti bude maximální doba pro povolení činit dva roky. Tento krok má výrazně zjednodušit a zrychlit celý proces výstavby, čímž by mělo být možné rychleji reagovat na rostoucí poptávku po zelené energii.
„Nový zákon je krok správným směrem. V akceleračních zónách bude schvalování probíhat v jednodušším režimu, což výrazně zkrátí dobu čekání na povolení. Tyto zóny budou označeny jako vhodné pro výstavbu větrných a solárních elektráren a budou moci zahrnovat i související infrastrukturu,“ vysvětluje Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz. Tento nový přístup by měl nejen zrychlit povolování nových projektů, ale i podpořit rozvoj souvisejících technologií a infrastruktury.
Zákon také zavádí nový princip „fikce souhlasu“. To znamená, že pokud úřad nerozhodne o žádosti v rámci stanovené lhůty, žádost bude automaticky považována za schválenou. Tento princip má zajistit, že žádosti nebudou zbytečně zdržovány administrativními problémy, což pomůže urychlit výstavbu OZE.
Dalším krokem, který pomáhá zjednodušit proces výstavby, je vymezení akceleračních zón na třech úrovních: na územní úrovni obcí, krajů a celostátně prostřednictvím územního rozvojového plánu. Každá z těchto zón bude mít stanovené specifické podmínky pro výstavbu, což umožní hladší a transparentnější proces povolování.
Podle Pavla Bursy ze společnosti Resacs jsou kroky státu v oblasti obnovitelných zdrojů energie krokem správným směrem. „Za poslední čtyři roky došlo k výraznému posunu, například fotovoltaické elektrárny jsou dnes častější na střechách rodinných domů a firem. Díky novým úpravám energetických zákonů je možné rychleji připojit menší fotovoltaiky a nevyžaduje se stavební povolení pro systémy do 50 kW,“ říká Pavel Bursa.
Podle vnitrostátního plánu pro energetiku a klima, který byl schválen minulý rok, má podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu ČR do roku 2030 vzrůst na minimálně 30 %. V současnosti tvoří OZE přibližně 19 % celkové výroby elektřiny v Česku, což naznačuje, že i při vysokém tempu růstu bude nutné urychlit investice do zelené energetiky.
Tento zákon přichází v době, kdy se stále více prosazují i nové technologické trendy, jako jsou bateriová úložiště, která umožňují efektivněji využívat energii z obnovitelných zdrojů a přispívají k lepší stabilitě energetického systému. Růst podílu obnovitelných zdrojů v české energetice je tedy nevyhnutelný, a tento nový zákon má za cíl tento proces výrazně zjednodušit a urychlit.