Evropské unii hrozí dluhová krize
Relativní zadlužení Evropské unie klesá a začíná se přibližovat k 80 procentům hrubého domácího produktu.
Relativní zadlužení Evropské unie klesá a začíná se přibližovat k 80 procentům hrubého domácího produktu. Přesto v unii existují státy, které se potácí nad propastí dluhové krize. Alarmující je situace v Itálii, kde veřejný dluh přesahuje úroveň 130 procent hrubého domácího produktu. Nejistota kolem budoucí vlády a snaha klíčových politických stran navyšovat vládní výdaje znepokojuje trhy, což se odráží v razantním růstu úrokových sazeb na italských dluhopisech.
Aktuálně se desetileté italské dluhopisy prodávají s úrokovou sazbou 3,0 procenta. Před třemi měsíci se přitom daly pořídit se sazbou 1,7 procenta. Ještě dramatičtější situace je u dvouletých dluhopisů, kde za poslední čtvrtletí poskočila úroková sazba ze záporné úrovně -0,3 procenta až na 2,6 procenta. Strmě rostoucí úrokové sazby přitom prodražují financování dluhu, který dosahuje astronomických 2,3 bilionu eur. Investoři vyhodnocují italské dluhopisy jako rizikové a klesající poptávka může způsobit propuknutí dluhové krize.
V případě kolapsu Itálie se problémy začnou přenášet do dalších států Evropské unie. Silně ohrožené je Španělsko, které se taktéž zmítá v politické krizi. Problémy však může mít i Portugalsko a Francie. Samostatnou kapitolou je situace v Řecku, jehož dluh se pohybuje kolem 180 procent hrubého domácího produktu. Evropská unie tak není daleko od propuknutí dluhové krize. Paradoxně se tak děje v situaci dlouhodobého hospodářského růstu.
[sc:articleform id=10 articleid=595]