Akcie Kering rekordně klesly

Kering varuje před citelným poklesem tržeb v prvním čtvrtletí...

Akcie Kering rekordně klesly
 Redakce
Redakce

Akcie francouzské společnosti na prodej luxusních doplňků Kering dnes dopoledne na burze v Paříži oslabily až o 15 procent, což je nejvíce za dobu existence firmy. Reagovaly tak na úterní oznámení, v němž Kering varuje před citelným poklesem tržeb v prvním čtvrtletí, zejména kvůli útlumu v Asii a Tichomoří, tedy v regionu, který zahrnuje i důležitý čínský trh. Největší propad tam očekává italská značka Gucci, která je součástí skupiny Kering.

Kolem poledne se akcie Kering prodávaly zhruba za 369 eur, a proti závěru z předchozího dne tak vykazovaly propad o více než 13 procent. Předtím klesly až do blízkosti 361 eur, čímž se tržní hodnota podniku propadla zhruba o 7,9 miliardy eur (asi 200 miliard Kč). Kvůli nejistotě zamířily dolů také akcie konkurenčních firem LVMH a Hermes, jejich ztráty ale byly výrazně slabší.

Reklama

Kering odhaduje, že konsolidované tržby za první čtvrtletí budou meziročně na srovnatelném základě zhruba o deset procent nižší. "Tento výkon odráží zejména strmější pokles prodeje u značky Gucci, hlavně v regionu Asie a Tichomoří. Očekáváme, že v prvním čtvrtletí budou srovnatelné tržby Gucci meziročně téměř o 20 procent nižší," uvedl francouzský podnik.

Varování jen podtrhuje problémy, kterým firma čelí, když se snaží znovu nastartovat prodejní dynamiku ve společnosti Gucci. Ta se na celkových tržbách skupiny podílí z jedné poloviny a na zisku přibližně ze dvou třetin. Kering teď na klíčových trzích čelí hospodářskému útlumu a slabší poptávce, zejména v Číně.

Reklama

Značka Gucci prochází změnou designu pod kreativním vedením Sabata de Sarna. Snaží se znovu získat větší tržní podíl, který jí v posledních letech vzala konkurence, jako je Louis Vuitton a Christian Dior ze skupiny LVMH. Desetiprocentní pokles tržeb, který za první čtvrtletí očekává Kering, je mnohem hlubší, než předpovídali analytici. Ti podle agentury Reuters v průměru čekali pokles o tři procenta.


Zdroj: ČTK

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama