investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie skončily ve čtvrtek převážně v červených číslech

19.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Apple odstranil ze svého čínského obchodu aplikace WhatsApp a Threads

19.04.2024
appleusačína

Tesla svolává téměř 3900 Cybertrucků

19.04.2024
autotesla

Ranní zpravodaj: Velké technologické společnosti byly hnacím motorem dění na trhu

18.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Twitter čekají změny ve vedení i v obsahu

27.04.2022

Uživatelé by se mohli dočkat větší svobody příspěvků, omezení zásahů moderátorů příspěvků i...

Sociální síť Twitter pod novým vlastníkem Elonem Muskem zřejmě čekají změny ve vedení i v jejím obsahu. Uživatelé by se mohli dočkat větší svobody příspěvků, omezení zásahů moderátorů příspěvků i některých technických změn. Vyplývá to z odpovědí analytiků oslovených dnes ČTK.

Spoluzakladatel služby PayPal a šéf automobilky Tesla Musk internetovou společnost koupí za přibližně 44 miliard dolarů (zhruba bilion Kč). Očekává se, že převzetí bude hotové do několika měsíců. Akcie Twitteru budou poté staženy z burzy, na kterou vstoupily v roce 2013. Podle analytika Filipa Louženského je velmi nepravděpodobné, že by jako výkonný ředitel zůstal Parag Agrawal, který před několika měsíci ve funkci vystřídal zakladatele společnosti Jacka Dorseyho.

"Musk se netají tím, že je s podobou Twitteru dlouhodobě nespokojen a čekají nás tak zřejmě velké změny, včetně přidání tlačítka ´upravit´. Musk v minulosti kritizoval banování různých názorových proudů a tvrdí, že to je proti svobodě slova. Nové vedení tak pravděpodobně obnoví účet bývalému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Ten ale už prohlásil, že se na Twitter nevrátí, má totiž svou vlastní sociální síť Truth Social. Té se ale zatím moc nedaří," podotkl Louženský.

Pro Twitter je změna vlastníka podle Vladana Crhy pozitivní informací. "Přinejmenším je vstup nejbohatšího člověka na světě obrovskou reklamou pro tuhle sociální síť, která se v poslední době potýkala s pomalým růstem počtu uživatelů ve srovnání s konkurenčními sociálními médii a také s menší schopností na tomto počtu zákazníků generovat příjmy. Elon Musk má podle svých prohlášení s Twitterem velké plány a jeho dosavadní obchodní úspěchy slibují, že další vývoj Twitteru rozhodně nebude nuda," řekl dnes Crha ČTK.

Společnost Twitter se z korporace, jež musí vyvažovat nejen zájmy svých jednotlivých akcionářů, ale navíc ještě politické a jiné tlaky, stane podle ekonoma Lukáše Kovandy podnikem jednoho muže. Připomněl, že před Muskovým nákupem ovládaly zhruba pět procent Twitteru saúdské petrodolary. "Saúdská Arábie zrovna nepatří mezi režimy, jež se zasazují za svobodu slova. Je to mnohem spíše režim, jenž novináře likviduje," dodal Kovanda. Republikánská strana podle něj zároveň naznačuje, že pokud v letošních volbách ovládne Kongres, zahájí prošetřování Twitteru, který viní z cenzurování. Podobně hovoří i bývalý prezident Trump.

Podle analytika Štěpána Hájka si Musk přidělal potenciálně hodně práce, jelikož se většinově očekává, že si z aktuálního vedení firmy nechá pouze několik jedinců. "Musk získal většinovou podporu od uživatelů sociální sítě. Dokonce i od spoluzakladatele Dorseyho, který se nedávno vyjádřil, že by Twitter neměl nikdo vlastnit a měl by zůstat veřejnou společností. Twitter bojuje s několika žalobami ohledně reportů rasové diskriminace proti několika zaměstnancům," dodal Hájek.


Zdroj: ČTK
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Twitter zaostává v zavádění nových funkcí. Na vrch mají velcí konkurenti jako Facebook i nové aplikace jako TikTok.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top