investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Skupina ČEZ vykázala rekordní výsledky za 4Q 2022

21.03.2023
akcietržbyČEZ

Počet obyvatel České republiky roste jen díky migraci

21.03.2023
státturismusčesko

Gazprom dodal do Číny plynovodem Síla Sibiře rekordní množství plynu za den

21.03.2023
gazpromplynčína

Raketový růst ceny zlata a další výhled

20.03.2023
ekonomikainvesticezlato

Tesla čelí kritice kvůli otevření nové prodejny v čínské oblasti Sin-ťiang

04.01.2022

Americký výrobce elektromobilů Tesla se kvůli otevření nového prodejního a servisního centra v čínské oblasti...

Americký výrobce elektromobilů Tesla se kvůli otevření nového prodejního a servisního centra v čínské oblasti Sin-ťiang stal terčem kritiky ze strany aktivistů. Informují o tom dnes zahraniční média. Čína už delší dobu čelí obviněním, že se v Sin-ťiangu dopouští porušování lidských práv u tamních etnických Ujgurů.

Rada pro americko-muslinské vztahy (CAIR) například uvedla, že Tesla otevřením prodejny "podporuje genocidu". "(Výkonný ředitel) Elon Musk musí prodejnu Tesly v Sin-ťiangu zavřít," dodala rada. Otevření prodejny si vysloužilo kritiku také ze strany aliance pro americký zpracovatelský průmysl a amerického senátora Marca Rubia, poznamenala agentura Reuters.


Tesla o otevření centra v sinťiangské metropoli Urumči informovala v pátek. "Žádná americká korporace by neměla podnikat v regionu, který je centrem genocidy zaměřené na náboženskou a etnickou menšinu," uvedl mluvčí CAIR Ibrahim Hooper.


Agentura AP upozornila, že některé přední západní automobilky, včetně společností General Motors a Volkswagen, mají v Sin-ťiangu prodejny provozované jejich čínskými společnými podniky. Volkswagen v Urumči provozuje také továrnu.


Západní státy i neziskové organizace dlouhodobě tvrdí, že Čína zadržuje přes milion příslušníků etnických menšin, zejména Ujgurů, ve vězeňských táborech. V nich jim vnucuje čínskou většinovou kulturu a snaží se je přesvědčit k odklonu od islámu.


Spojené státy už dříve prohlásily, že se podle nich Peking v oblasti Sin-ťiang dopouští genocidy. Čína tvrzení popírá a tvrdí, že to, co Západ označuje za vězeňské tábory, jsou rekvalifikační zařízení.


Zdroj: ČTK
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Burzovní hodnota společnosti Tesla je v současné době vyšší než součet hodnot společností Volkswagen, BMW, Daimler, General Motors a Ford.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top