investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Amazon investuje v Německu dalších deset miliard eur

19.06.2024
amazonevropainvesticeněmecko

Fisker požádal o soudní ochranu před věřiteli

18.06.2024
EVautousavýroba

Poobědvali jste dnes Big Mac? A slyšeli jste již někdy o Big Mac Indexu?

09.06.2016

Sendvič, kterým se dá měřit nadhodnocení či podhodnocení měnového kurzu. Big Mac index, neboli hamburgerový index je srovnání cen sendviče Big Mac společnosti McDonald´s v různých zemích světa.

Big Mac index, neboli hamburgerový index je srovnání cen sendviče Big Mac společnosti McDonald´s v různých zemích světa.

Časopis The Economist zaznamenává tento index již od roku 1986. Tento ekonomický ukazatel vychází z teorie parity kupní síly, podle níž by stejné výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem v různých zemích stát stejně. Proto lze také srovnáním místních cen Big Macu ukázat cenové hladiny v jednotlivých státech světa a zároveň tak zjistit případné nadhodnocení či podhodnocení měnového kurzu. Big Mac byl pro tento účel vybrán z důvodu, že je celosvětově prodáván identickým způsobem.

Zatím co Češi si na Big Macu mohou pochutnat za 2,98 dolaru (75 korun), tedy po přepočtu za podobnou cenu jako v Chile (2,94 dolaru), Pákistánu (2,86 dolaru) či Mexiku (2,81 dolaru), v USA stojí 4,93 dolaru a nejdražší Big Mac na světě vyjde ve Švýcarsku na 6,44 dolaru.

Big Mac, zřejmě nejznámější hamburger světa, kupují lidé nejlevněji v Rusku a na Ukrajině. Naopak nejdráže vyjde podle indexu ve Švýcarsku, ve Švédsku a v Norsku - až za touto trojicí je domovina Big Macu – USA.

Z žebříčku tedy také vyplývá, že Češi kupují dolar příliš draze, měl by stát 15 korun. Aktuální indexový graf Big Macu z ledna 2016 si můžete prohlédnout zde.

Zdroj: McDonald's; Thomson Reuters; IMF; The Economist, Wikipedie, aktualne.cz

Autor citovaného článku: Pavla Adamcová, Jiří Hovorka z aktualne.cz

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top