investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Amazon investuje v Německu dalších deset miliard eur

19.06.2024
amazonevropainvesticeněmecko

Fisker požádal o soudní ochranu před věřiteli

18.06.2024
EVautousavýroba

Na hlavní trh londýnské burzy vstoupila česká firma Mineral Ventures Invest

03.11.2023

MVI se stala většinovým vlastníkem irské důlní a těžební společnosti IMC Exploration Group...

Na hlavní trh Londýnské burzy cenných papírů (LSE) vstoupila formou zpětného převzetí (RTO) česká firma Mineral Ventures Invest (MVI), která spadá do holdingu tuzemské akciové společnosti Zlato. MVI se stala většinovým vlastníkem irské důlní a těžební společnosti IMC Exploration Group (IMC), která se jako jedna z více než 2000 akciových titulů obchoduje v Londýně. MVI o tom informovala ČTK. V Londýně se tak nyní obchodují čtyři české firmy.

Po třech letech tak byla dokončena transakce, která je podle britského a irského práva definována jako zpětné převzetí. "Irská IMC koupila od české MVI zlatý důl Karaberd v Arménii a zaplatila za to svými vlastními akciemi, které nově emitovala,“ uvedl jednatel MVI David Marášek. Jde podle něj o první úspěšné zpětné převzetí, kterého česká společnost docílila na hlavním trhu londýnské burzy.

"Transakce byla několikrát zpožděna kvůli pandemii covidu-19, nicméně jak se ukázalo na samotném trhu, ideální načasování bylo právě teď," řekl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek. Cena zlata se totiž nachází zhruba 100 dolarů od historických maxim a v prostředí rostoucí averze k riziku převážně kvůli geopolitice je podle něj poptávka po akciích nadprůměrná.

Irská IMC se od roku 2011 zabývá průzkumem a těžbou drahých kovů a minerálů. Disponuje licencemi ke dvěma nalezištím zlata - a dalších drahých kovů - v jihovýchodním Irsku a získala zlatý důl Karaberd na severu Arménie, kde se čtvrtým rokem těží zlato. V případě Irska jde o důl Avoca a North Wexford Gold River.

Koncem letošního září transakci zpětného převzetí schválil britský regulátor a následně na začátku října vedení irské IMC informovalo o schválení a zveřejnění prospektu převzetí zlatého dolu Karaberd v Arménii. "V minulém týdnu se ještě uskutečnila valná hromada společnosti IMC, aby transakci formálně potvrdila,“ doplnil Marášek.

Důl Karaberd byl až dosud ve vlastnictví arménské společnosti Assat, kterou stoprocentně vlastní tuzemská společnost MVI v holdingu akciové společnosti Zlato. Ta patří k předním prodejcům investičního zlata v České republice. Assat má v Arménii licenci ještě k dalšímu nalezišti zlata.

Podle geologické expertizy společnosti CSA Global důl Karaberd čítá v zásobách 6,92 tuny zlata. Tuna rudy z tohoto dolu přitom obsahuje v průměru 5,4 gramu zlata.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top