investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie v úterý uzavřely v zeleném s rekordními maximy

22.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Divize Amazonu investuje 15,7 miliardy eur do datového centra

22.05.2024
amazonevropainvestice

Apple možná získával minerály z konfliktních oblastí Konga

22.05.2024
applevýroba

Ranní zpravodaj: Nasdaq Composite dosáhl rekordního závěru

21.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusazlato

Meta přestane v USA a Austrálii platit vydavatelům za zpravodajský obsah

01.03.2024

Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě...

Společnost Meta Platforms v dubnu odstraní ve Spojených státech a Austrálii svou záložku na síti Facebook věnovanou zpravodajskému obsahu (Facebook News) a přestane platit vydavatelům za zpravodajský obsah. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Zatímco v případě USA Meta od licenčních smluv s vydavateli upustila před dvěma roky, v Austrálii teprve nyní dobíhají tříleté smlouvy.

"Nebudeme v těchto zemích uzavírat nové obchodní smlouvy na tradiční zpravodajský obsah a nebudeme nabízet nové produkty sítě Facebook určené speciálně pro vydavatele zpravodajství," uvedla Meta v prohlášení. Firma také připomněla, že loni záložku zrušila v Británii, Francii a Německu.

Rozhodnutí o ukončení licenčních smluv Facebooku je ve Spojených státech, kde od podnik nich upustil před dvěma lety, známé. V případě Austrálie se ale ruší 70 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč) ročně, které firma platila médiím jako Sky News Australia, News Corp, Seven, Nine a The Guardian, napsala server The Verge.

Záložku Facebook News firma spustila v roce 2019, americkým vydatelům z ní plynuly milionové poplatky. V případě listu The New York Times server The Verge píše bez učení časového období o 20 milionech dolarů (234,3 milionu Kč), u CNN zmiňuje tři miliony dolarů.

Podle agentury Reuters tak začíná nová bitva s Canberrou, která ostatní země inspirovala zákonem, jenž přinutil internetové giganty uzavírat licenční smlouvy. Toto rozhodnutí staví společnost Meta proti australské vládě a jejímu zákonu z roku 2021. Největší australská média ho odsoudila a označila za útok na odvětví.

Vydavatelé zpráv a vlády, například právě ta australská, argumentují tím, že Facebook a Google nespravedlivě těží z příjmů z reklamy, když se na jejich platformách objevují odkazy na zpravodajské články. Meta propagaci zpravodajského a politického obsahu omezuje a tvrdí, že odkazy na zprávy nyní tvoří méně než tři procenta obsahu. Místo placení vydavatelům bude Meta "muset zaměřit svůj čas a zdroje na věci, které uživatelé chtějí na platformě vidět více, včetně krátkých videí", uvedla firma.

"Myšlenka, že jedna společnost může profitovat z investic ostatních, a to nejen z investic do kapitálu, ale i z investic do lidí, z investic do žurnalistiky, je nespravedlivá," řekl novinářům premiér Anthony Albanese. Vláda se ohledně dalšího postupu poradí s ministerstvem financí a australským úřadem pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů ACCC.

Podle zákona z roku 2021 musí vláda země rozhodnout, zda určí zprostředkovatele, který stanoví poplatky společnosti Meta a případně jí uloží pokutu, pokud nebude spolupracovat. Většina smluv společnosti Meta s australskými médii byla uzavřena na tři roky a jejich platnost letos vyprší.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top