investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Apple bude brzy vyrábět čipy M4

12.04.2024
appletechnologievýroba

JPMorgan ve čtvrtletí zvýšila zisk

12.04.2024
akciebankatržbyusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve středu propadly

11.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Maersk ztrojnásobil zisk

10.02.2022

Dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk loni ztrojnásobil hrubý provozní zisk (EBITDA) na 24 miliard dolarů...

Dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk loni ztrojnásobil hrubý provozní zisk (EBITDA) na 24 miliard dolarů (téměř 510 miliard Kč), tržby zvýšil o 55 procent na 61,8 miliardy USD (1,3 bilionu Kč). Jeden z nejvýznamnějších kontejnerových dopravců na světě ale ve své dnešní zprávě o hospodaření také uvedl, že s problémy v dodavatelských řetězcích počítá i v letošním roce.

"Mimořádné podmínky na trhu zajistily společnosti Maersk rekordní růst a tvorbu zisku. Vedly ale i k narušení dodavatelských řetězců a ke značným problémům pro naše zákazníky," uvedl generální ředitel Sören Skou. "Očekáváme, že současná situace na trhu přetrvá i ve druhém čtvrtletí," dodal.


K loňskému růstu zisku firmě pomohly rekordní ceny za nákladní dopravu. K jejich růstu přispěla pandemie a s ní spojená omezení mnoha ekonomických činností, což se odrazilo například v tom, že se lodě hromadily u přístavů. Kvůli nedostatku kontejnerů se pak výrazně prodloužily dodací lhůty, a to v situaci, kdy se zvyšovala spotřebitelská poptávka.


Výhled na letošní rok zůstává nejistý a management očekává, že zisk se bude pohybovat kolem loňských úrovní. Vedení podniku se domnívá, že chaos v dodavatelských řetězcích přetrvá v celém prvním pololetí a že situace se stabilizuje až ve druhé části roku.


Maersk ve světě přepraví zhruba každý pátý kontejner. Management uvedl, že navrhne zvýšit dividendu akcionářům a celkem jim hodlá vyplatit 47 miliard dánských korun (DKK; více než 153 miliard Kč). Na jednu akcii tak z loňského zisku připadne dividenda 2500 dánských korun, zatímco o rok dříve to bylo 330 DKK. To je nárůst o 658 procent.


Výhled na letošní rok je o trochu horší, než očekávali analytici. Ti v průzkumu, který si nechal Maersk vypracovat, předpověděli růst hrubého provozního zisku na 24,4 miliardy USD.


Maersk také potvrdil předběžné výsledky za čtvrté čtvrtletí, které zveřejnil 14. ledna. Tehdy uvedl, že čtyřprocentní pokles objemu kontejnerové dopravy po světových oceánech více než vynahradil silný růst cen za dopravu. Ty se proti předchozímu roku zvýšily o 80 procent.


Akcie podniku dnes dopoledne na burze v Kodani odepisovaly kolem dvou procent, ale později ztráty zmírnily. Od poloviny ledna, kdy vystoupily na rekord, už odepsaly kolem 11 procent.


Maersk byl mnoho let největším kontejnerovým přepravcem nákladů po moři. V lednu ale firma oznámila, že ji v tomto ohledu předstihla společnost Mediterranean Shipping Company (MSC), která je registrovaná ve Švýcarsku.


Zdroj: ČTK
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Podle indexu Baltic Dry lze měřit vývoj cen v lodní nákladní dopravě. Ty výrazně narostly, což nahrává společnostem působícím v tomto odvětví.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top