investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Akcie technologických společností vedly ve čtvrtek k růstu hlavních indexů

08.12.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

McDonald's se chystá otevřít novou síť poboček pro milovníky sladkého

08.12.2023
investicemcdonaldsstrategie

Britský antimonopolní úřad přezkoumá partnerství Microsoftu a OpenAI

08.12.2023
microsoftregulacetechnologie

Nio zvažuje další rušení pracovních míst

07.12.2023
EVautoprácečína

Hodnota Facebooku klesla o 200 miliard dolarů

04.02.2022

Akcie společnosti Meta Platforms, dříve Facebook, dnes na burze oslabily o více než 20 procent...

Akcie společnosti Meta Platforms, dříve Facebook, dnes na burze oslabily o více než 20 procent. Hodnota podniku se tak snížila o více než 200 miliard dolarů (více než 4,3 bilionu Kč), což je nejvíce v historii akciových trhů, uvedla agentura Bloomberg. Akcie oslabují v reakci na horší výsledky hospodaření, které firma zveřejnila ve středu.

Krátce po 15:30 SEČ akcie na trhu Nasdaq ve Spojených státech odepisovaly zhruba 26 procent pod 239 dolarů za kus. Tržní hodnota firmy se tak pohybovala kolem 661 miliard dolarů (asi 14,1 bilionu Kč), zatímco o den dříve činila více než 898 miliard USD.


Podle analytiků nelze předpovědět, zda se akcie po takovém propadu stabilizují, nebo zda bude pokles ještě pokračovat. V poslední době byly výkyvy na akciových trzích velmi výrazné a týkaly se především technologických firem, jako je i Meta Platforms. Dolů se dnes vydaly například akcie Pinterest, které po zahájení odepisovaly přes osm procent, nebo akcie Snap, kde propad činil asi 19 procent.


Propočty Bloombergu ukazují, že druhý největší propad v tržní hodnotě zažila společnost Apple, a to 3. září 2020, kdy se hodnota podniku snížila zhruba o 180 miliard dolarů. Třetí je Microsoft s propadem tržní hodnoty o 178 miliard USD z 16. března 2020, čtvrtá je Tesla, jejíž tržní hodnota se 9. listopadu 2021 snížila zhruba o 140 miliard dolarů. Na páté příčce je Amazon s propadem o 130 miliard USD z 30. července 2021.


Analytici hodnotí vyhlídky Facebooku a jeho majitele obezřetně. Meta Platforms podle nich čelí tvrdé konkurenci, například v podobě aplikace TikTok. Výsledky za uplynulé čtvrtletí také ukázaly, že tržby podniku výrazně zaostaly za odhady.


"Facebook: začátek konce?" nadepsal svou poznámku k hodnocení hospodářských výsledků Meta Platforms analytik Michal Nathanson z makléřské společnosti Moffett Nathanson.


Zdroj: ČTK
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Přibližně 56 procent uživatelů Facebooku jsou muži. Nejvíce zastoupenou věkovou skupinou jsou lidé ve věku 25 až 35 let. Nejvíce uživatelů pak pochází z Indie.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top