investice.cz /magazín

Vaše investiční příležitosti

Firmě Nike kvůli silnějšímu dolaru a růstu nákladů klesl zisk o 22 %

30.09.2022
akciesvěttržbyusa

Akcie Porsche první den na burze zprvu posílily, ale uzavřely na emisní ceně

30.09.2022
VWakcieburzaiponěmecko

Philipu Morris ČR stoupl v pololetí zisk o 5,8 %

29.09.2022
podnikánítržbyčesko

O akcie Porsche je zájem, Volkswagen jejich cenu stanovil na 82,50 eura

29.09.2022
VWakcieautoburzaipo

Čínský výrobce elektromobilů XPeng může vstoupit na burzu v Hongkongu

23.06.2021

Regulační úřad povolil čínskému výrobci elektromobilů XPeng primární veřejnou nabídku akcií...

Regulační úřad povolil čínskému výrobci elektromobilů XPeng primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v Hongkongu. Uvedl to dnes server CNBC, který se odvolává na informovaný zdroj, podle nějž by tento konkurent Tesly mohl získat jednu až dvě miliardy dolarů (až 42,6 miliardy Kč). Akcie XPengu se už obchodují na burze v New Yorku. Schválení takzvané duální akciové struktury znamená, že firma bude podléhat dohledu regulačních úřadů v USA i v Hongkongu.

O vstup na burzu v Hongkongu XPeng požádal letos v březnu. Podobný plán mají i konkurenční čínské automobilky Nio a Li Auto. XPeng na newyorskou burzu vstoupil loni, jeho tržní hodnota přesahuje 32 miliard dolarů. Firma sídlí ve městě Kuang-čou na jihu země a ve dvou domácích závodech vyrábí dva sedany a jeden sportovně-užitkový vůz (SUV).


Firma prodává své elektromobily zejména v Číně, která je největším automobilovým trhem světa. Jeho největšími rivaly jsou americká Tesla a čínská Nio. Firma vyvíjí technologie pro chytré automobily, například funkce autonomního řízení, a plánuje další dva závody v Číně.


Mezi investory XPengu se řadí mimo jiné čínská skupina Alibaba a výrobce chytrých telefonů Xiaomi. Ten v březnu oznámil, že vstupuje na trh s elektrickými auty.


Očekává se, že prodej aut s alternativním pohonem, označovaných NEV (New Energy Vehicles), v Číně v následujících pěti letech každoročně vzroste o více než 40 procent. Minulý týden to uvedl zástupce čínského svazu výrobců automobilů (CAAM).


Zdroj: ČTK
"Klienti BHS se mohou účastnit drtivé většiny IPO po celém světě. Informace jim rádi poskytnou osobní makléři, kteří jsou o všech IPO pravidelně informováni."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top