investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Čínský výrobce elektromobilů XPeng může vstoupit na burzu v Hongkongu

23.06.2021

Regulační úřad povolil čínskému výrobci elektromobilů XPeng primární veřejnou nabídku akcií...

Regulační úřad povolil čínskému výrobci elektromobilů XPeng primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v Hongkongu. Uvedl to dnes server CNBC, který se odvolává na informovaný zdroj, podle nějž by tento konkurent Tesly mohl získat jednu až dvě miliardy dolarů (až 42,6 miliardy Kč). Akcie XPengu se už obchodují na burze v New Yorku. Schválení takzvané duální akciové struktury znamená, že firma bude podléhat dohledu regulačních úřadů v USA i v Hongkongu.

O vstup na burzu v Hongkongu XPeng požádal letos v březnu. Podobný plán mají i konkurenční čínské automobilky Nio a Li Auto. XPeng na newyorskou burzu vstoupil loni, jeho tržní hodnota přesahuje 32 miliard dolarů. Firma sídlí ve městě Kuang-čou na jihu země a ve dvou domácích závodech vyrábí dva sedany a jeden sportovně-užitkový vůz (SUV).


Firma prodává své elektromobily zejména v Číně, která je největším automobilovým trhem světa. Jeho největšími rivaly jsou americká Tesla a čínská Nio. Firma vyvíjí technologie pro chytré automobily, například funkce autonomního řízení, a plánuje další dva závody v Číně.


Mezi investory XPengu se řadí mimo jiné čínská skupina Alibaba a výrobce chytrých telefonů Xiaomi. Ten v březnu oznámil, že vstupuje na trh s elektrickými auty.


Očekává se, že prodej aut s alternativním pohonem, označovaných NEV (New Energy Vehicles), v Číně v následujících pěti letech každoročně vzroste o více než 40 procent. Minulý týden to uvedl zástupce čínského svazu výrobců automobilů (CAAM).


Zdroj: ČTK
"Klienti BHS se mohou účastnit drtivé většiny IPO po celém světě. Informace jim rádi poskytnou osobní makléři, kteří jsou o všech IPO pravidelně informováni."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top