investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Velké technologické společnosti byly hnacím motorem dění na trhu

18.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Dow Jones v úterý přerušil šestidenní sérii ztrát

17.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ceny potravin v České republice klesají tři měsíce v řadě

17.04.2024
cenaekonomikavýrobačesko

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

17.04.2024
evropapenízeusačesko

Česká zbrojovka dodavatelem americké armády

09.03.2022

Tradiční české firmě se díky chytré akvizici otevřel nový svět a stojí před průlomovou zakázkou.

Společnost Česká zbrojovka je součástí kvalitního českého průmyslu s dlouhodobou tradicí. Zaměřuje se zejména na výrobu ručních zbraní a armádních pušek. Své produkty vyváží do celého světa a stabilně roste jak v tržbách, tak v ziskovosti. Nově se pro firmu otevřel i obrovský trh amerických armádních zakázek. Ty jsou dostupné pouze pro americké výrobce, kterým se Česká Zbrojovka stala po loňské akvizici společnosti Colt. Vzhledem k aktuálně napjaté bezpečnostní situaci ve světě se dá předpokládat zvýšený zájem o zbraně. Díky tomu, i díky kvalitnímu růstu, nízké zadluženosti, dividendové politice a ubývajícím titulům na Pražské burze, jsou akcie České zbrojovky velmi atraktivní.

O firmě

Česká Zbrojovka byla založena v roce 1936. Z důvodů přesunu strategicky důležitého zbrojního průmyslu dále od hranic, byla továrna postavena v Uherském Brodě. A zbraně se tam vyrábí do dnes. Za dobu svého fungování se v ní zrodily dnes již legendární pušky a pistole. Mezi nejznámější patří například samopal vzor 58, zvaný kosa, který kadencí snadno překoná i známější Kalašnikov. Dalším oblíbeným produktem továrny se stal skladný a obratný samopal vz. 61 známější jako škorpion, který dodnes používají armády či policie více než dvaceti států. V akci ho zřejmě viděl skoro každý – dva škorpiony si totiž oblíbil i filmový hrdina Neo v trilogii Matrix. Zbraň, která už opravdu změnila svět, byla pistole CZ75. Po svém vzniku pomohla odstartovat posun celého zbrojního průmyslu směrem k „zázračným devítkám“. Tedy samonabíjecím pistolím na náboje o ráži 9mm. Kvůli špatné patentové ochraně komunistického režimu se „čézeta“ stala druhou nejkopírovanější zbraní světa.

Unikátní know-how se po revoluci podařilo zužitkovat a z České zbrojovky se stala úspěšná moderní firma. Jedním z důvodů tohoto vývoje je zaměření vývozu na západ, především do USA. Tam firma působí prostřednictvím své dceřiné firmy v Kansas city už od konce devadesátých let. Postupně zde vybudovala i výrobu a koupila známé americké značky Dan Wesson a nově i Colt. Všechny vlastněné firmy dnes zastřešuje holding CZ Group. Ten zaměstnává na dvě tisícovky lidí a patří mezi deset největších výrobců ručních palných zbraní na světě (v top 5 výrobců automatických zbraní).

V čem příležitost spočívá

Tím, že firma koupila značku Colt, získala výrobní kapacity v USA, které jí zároveň umožňují ucházet se o lukrativní zakázky pro americkou a kanadskou armádu. Colt je přitom dlouhodobým dodavatelem obou těchto obřích zákazníků. I když se už odehrávají klíčové obchody firmy, vliv na její finance zatím nebyl zveřejněn. To přijde až 29.4. kdy firma odhalí své hospodářské výsledky za minulý rok. Očekáváme, že spolu s firmou poroste i cena jejích akcií. Pozornost investorů mohou přitáhnout i aktuální události a napětí ve světě, které tradičně výrobcům zbraní spíše pomáhá.

I proto odhadujeme růst hodnoty akcií společnosti v rozmezí 23% od současné hodnoty pro následujících 12 měsíců + dividendový výnos 1,5% za rok.

*Výnosy minulé nejsou zárukou výnosů budoucích. BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha, a. s. Společnost byla založena v roce 1993 a je subjektem regulovaným Českou národní bankou.


Chcete obchodovat na kapitálových trzích?

Spojte se s těmi nejlepšími právě teď!

Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!


Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top