Stát zatím stanovisko k dividendě ČEZ neuvede

Důvodem je to, že výše dividendy ČEZ má vliv na kurz akcií ČEZ na burze...

Stát zatím stanovisko k dividendě ČEZ neuvede
 Redakce
Redakce

Stát rozhodne o svém postoji k dividendě energetické skupiny ČEZ nejpozději deset dnů před konáním červnové valné hromady společnosti. Zatím návrh vedení ČEZ na dividendu ve výši 80 procent z loňského zisku, který odpovídá 52 korunám na akcii, nebude ministerstvo financí (MF) komentovat. Důvodem je to, že výše dividendy ČEZ má vliv na kurz akcií ČEZ na burze. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Filip Běhal. O konečné výši dividendy ČEZ rozhodne valná hromada podniku, která se uskuteční 24. června.

Představenstvo skupiny ČEZ v pondělí rozhodlo, že navrhne vyplacení dividendy ve výši 80 procent z loňského očištěného zisku. Odpovídá to 52 korunám na jednu akcii a celkové dividendě 28 miliard korun. Návrh firmy je na horní hranici současného výplatního poměru dividendy ČEZ, který činí 60 až 80 procent z očištěného zisku. Aktuální návrh by v případě schválení znamenal třetí nejvyšší dividendu, byla by ve stejné výši jako v roce 2021. Dosud rekordní dividendu ČEZ vyplatil loni, šlo o 145 korun za akcii, celkově pak 78 miliard korun.

Reklama

Akcionáři, z nichž největší je stát, ovšem mohou podat vlastní návrh. Stalo se to i loni, kdy ČEZ opět navrhl výplatu 80 procent, ale stát jako majoritní vlastník podal vlastní protinávrh na výplatu celého očištěného zisku z roku 2022. Návrh státu následně schválila valná hromada.

Letošní stanovisko státu je zatím nejasné. "Výše dividendy ČEZ je kurzotvornou informací, proto se MF jako obvykle zdrží komentáře, zda návrh představenstva akceptuje, nebo zda podá protinávrh. Pokud by se MF rozhodlo podat vlastní návrh na výši dividendy, muselo by tak podle stanov společnosti ČEZ učinit písemně nejpozději deset kalendářních dnů před konáním valné hromady," řekl Běhal.

Reklama

Podle analytika XTB Tomáše Cverny lze očekávat, že ministerstvo financí stejně jako v loňském roce podá protinávrh na výplatu ve výši celého čistého zisku. "A to i navzdory tomu, že ČEZ čekají vysoké investice nejen do teplárenské infrastruktury. Pokud by došlo k vyplacení celého čistého zisku, činila by dividenda za loňský rok asi 64 korun na akcii," podotkl Cverna.

Energetická skupina ČEZ vloni vydělala 29,6 miliardy korun, čistý zisk společnosti tak meziročně klesl o více než 63 procent. Hlavní příčinou byly podle firmy mimořádné daně a odvody, na kterých podnik odvedl kolem 40 miliard Kč. I přes vysoký meziroční propad jde ale s výjimkou rekordního roku 2022 o nejvyšší zisk za posledních deset let. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, který je zásadní pro výši dividendy, loni činil 34,8 miliardy Kč.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.


Zdroj: ČTK

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama