Schodek státního rozpočtu dosáhl čtyřletého maxima

Zatímco v letech 2016 a 2018 hospodařily státní rozpočty...

Schodek státního rozpočtu dosáhl čtyřletého maxima
 Redakce
Redakce

Zatímco v letech 2016 a 2018 hospodařily státní rozpočty s přebytky a v roce 2017 bylo dosaženo jen mírného schodku 6,2 miliardy korun, v loňském roce se hospodaření zhoršilo. Státní rozpočet v roce 2019 hospodařil se schodkem 28,5 miliardy korun. Přestože se jedná o nejhorší výsledek hospodaření za poslední čtyři roky, celkovou výši schodku vůči velikosti hrubého domácího produktu můžeme považovat za nízkou.

Bilanci státního rozpočtu zhoršily rostoucí výdaje. Ty v roce 2019 vzrostly o 150,8 miliardy korun na 1 551,7 miliardy korun. Prudký růst výdajů byl částečně kompenzován růstem příjmů o 119,3 miliardy korun. Vzhledem k růstu příjmové strany státního rozpočtu se v posledních letech zvyšuje složená daňová kvóta České republiky. Ta by dle plánu státního rozpočtu na letošní rok měla dál narůstat.

Reklama


Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:

Reklama

<iframe style="border: none" src="//html5-player.libsyn.com/embed/episode/id/12608753/height/90/theme/custom/thumbnail/yes/direction/backward/render-playlist/no/custom-color/00263e/" height="90" width="100%" scrolling="no"  allowfullscreen webkitallowfullscreen mozallowfullscreen oallowfullscreen msallowfullscreen></iframe>

 

Na příjmové straně státního rozpočtu dominoval výběr odvodů na sociální zabezpečení, na kterých se vybralo 551,7 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 7,5 procenta. Příjmová strana státního rozpočtu byla pozitivně ovlivněna růstem mezd a vysokou zaměstnaností. To se kromě vyššího výběru odvodů na sociální zabezpečení projevilo i růstem daňových příjmů. Zvláště velký nárůst o 12,3 procenta byl zaznamenán u daní z příjmů fyzických osob, na kterých se vybralo 164,5 miliardy korun.

 

Na výdajové straně státního rozpočtu došlo k vysokému růstu u sociálních dávek, kam se zařazuje i výplata důchodů. Na sociálních dávkách se v roce 2019 vyplatilo 602,1 miliardy korun, což představuje meziroční navýšení o 8,2 procenta. Vzhledem k růstu důchodů a rodičovských příspěvků v letošním roce lze předpokládat, že výdaje na sociální dávky se budou dál skokově navyšovat.

 

Vládě se podařilo navýšit investice. V roce 2019 dosáhly kapitálové výdaje celkové výše 139,3 miliardy korun. To bylo o 22,8 miliardy korun více než v předešlém roce. Vládní investice podpořily hospodářský růst naší země. Při hodnocení investiční aktivity bychom však neměli hledět pouze na kvantitu a měli bychom více zohledňovat kvalitu jednotlivých investičních projektů.


[sc:articleform id=5 articleid=993]



"Schodek státního rozpočtu ve výši 28,5 miliardy korun je přijatelný a umožňuje snižovat zadlužení České republiky vůči hrubému domácímu produktu. Naše země se díky hospodaření v posledních letech dostala mezi země Evropské unie s nejnižším zadlužením."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama