Saúdská Arábie pokořila historický rekord v propadu těžby ropy

Po víkendových útocích na Saúdskou Arábii...

Saúdská Arábie pokořila historický rekord v propadu těžby ropy
 Redakce
Redakce

Po víkendových útocích na Saúdskou Arábii se dle renomovaných odhadů propadla tamní těžba ropy o 5,7 milionu barelů za den. Jedná se o historicky největší propad těžby, který je srovnatelný pouze s rokem 1978, kdy se v rámci islámské revoluce v Íránu propadla denní těžba o 5,6 milionu barelů. Další historické události na ropném trhu byly z hlediska propadu těžby již výrazně milosrdnější.

V roce 1973 propukla Jomkipurská válka, která byla v pořadí již pátou arabsko-izraelskou válkou. Tehdy v rámci uvalení ropného embarga došlo k dennímu poklesu těžby o 4,3 milionu barelů. Podobně se snížila těžba ropy i v roce 1990, kdy Irák provedl invazi do Kuvajtu. Trhy zaznamenaly výrazný výkyv v nabídce ropy i v roce 1980, kdy propukla válka mezi Íránem a Irákem. Tehdy došlo k dennímu poklesu produkce ropy o 4,1 milionu barelů.

Reklama

 

Přestože se většina konfliktů s výraznými dopady na těžbu ropy odehrála na Blízkém východě, do historických žebříčků se dokázala zapsat i Venezuela. V té totiž v roce 2002 propukla generální stávka, v rámci které došlo ke snížení denní produkce ropy o 2,6 milionu barelů. Jedná se však spíše o výjimku, protože většina nejvýznamnějších poklesů produkce ropy se odehrávala v oblasti východního Středomoří a Perského zálivu.

Reklama


<iframe style="border: none" src="//html5-player.libsyn.com/embed/episode/id/11286623/height/90/theme/custom/thumbnail/yes/direction/backward/render-playlist/no/custom-color/00263e/" height="90" width="100%" scrolling="no"  allowfullscreen webkitallowfullscreen mozallowfullscreen oallowfullscreen msallowfullscreen></iframe>

 

V roce 2003 propukla válka v Iráku, která je někdy označována jako druhá válka v Zálivu. V rámci tohoto konfliktu se denní těžba ropy snížila o 2,3 milionu barelů. Těžba ropy v Iráku byla nestabilní i v předcházejících letech. V roce 2001 se v rámci pozastavení vývozu ropy snížila irácká denní produkce o 2,1 milionu barelů.

 

Obrovský výpadek v těžbě ropy nastal i za Suezské krize v roce 1956, z které se později vyvinul ozbrojený konflikt mezi Egyptem na jedné straně a aliancí Velké Británie, Francie a Izraele na straně druhé. Tehdy se denní produkce ropy propadla o 2,0 milionu barelů. Podobně velký propad v produkci ropy nastal i v roce 1967, kdy arabská koalice utrpěla zdrcující porážku od Izraele v rámci takzvané Šestidenní války.


[sc:articleform id=12 articleid=712]



"Z historického přehledu je patrné, že obrovské výpadky v těžbě ropy jsou většinou doprovázeny válečnými konflikty. Bude proto zajímavé sledovat, jak se vyvine současná situace kolem Saúdské Arábie, Íránu a Jemenu. Další eskalace konfliktů by mohla vést k dalším výpadkům těžby s dopady na světové trhy s ropou. Bylo by proto vhodné, aby se situace na Blízkém východě zklidnila, ropná zařízení se lépe zabezpečila a saúdskoarabská těžba se co nejrychleji dostala na původní úroveň."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

 


Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama