Růst cen posedmé za sebou zpomalil
Meziroční míra inflace v únoru letošního roku vzrostla o 2,1 procenta...
Meziroční míra inflace v únoru letošního roku vzrostla o 2,1 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v lednu letošního roku. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,1 procenta a ceny služeb o 2,3 procenta. Inflace se i přes nízké úrokové sazby v ekonomice již téměř dostala ke svému cíli ve výši 2,0 procenta a je pod kontrolou.
Vysoké ceny trápí hlavně milovníky neřestí. Hlouběji do kapsy si musí sáhnout kuřáci i konzumenti alkoholu. Kvůli zavřeným hospodám a nízké konzumaci čepovaného piva došlo ke zdražení zlatavého moku o 9,2 procenta. Připlatí si i milovníci vína, které zdražilo o 3,9 procenta.
Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:
Nezbytné výdaje domácností z oddílu bydlení zdražují jen mírně. Ceny nájemného z bytu vzrostly pouze o 1,1 procenta. Ceny vodného vykázaly růst o 1,9 procenta a ceny stočného se zvýšily o 2,3 procenta. Za elektřinu lidé při stejné spotřebě zaplatili o 1,8 procenta méně a výrazně ušetřili i za zemní plyn, který zlevnil o 4,7 procenta.
Do budoucna bude zásadní vývoj na ropném trhu. Cena ropy Brent se vrátila na úroveň před propuknutím pandemie koronaviru. To pro řidiče znamená, že éra levných pohonných hmot definitivně končí. Na čerpacích stanicích se bude zdražovat a průměrná cena benzínu i nafty se přehoupne přes 30 korun za litr. To pochopitelně bude mít vliv i na vývoj inflace.
[sc:articleform id=10 articleid=1558]
"Banky a další společnosti z finančního sektoru zdražují své služby v průměru o 6,8 procenta. Snaží se napravit špatné výsledky z minulého roku, kdy kvůli pandemii koronaviru došlo k výraznému snížení úrokových sazeb. To mělo fatální dopad na výši jejich zisků."