Rostoucí ceny elektřiny způsobili odliv těžařů kryptoměn z ČR i Evropy

Na samotné ceně kryptoměn v čele s bitcoinem se zdražování energií neprojevuje...

Rostoucí ceny elektřiny způsobili odliv těžařů kryptoměn z ČR i Evropy
 Redakce
Redakce

Prudce rostoucí ceny energií způsobily odliv těžařů kryptoměn z Česka a Evropy do USA, postsovětských republik a dalších zemí s levnější elektřinou. Na samotné ceně kryptoměn v čele s bitcoinem se zdražování energií neprojevuje. Vyplývá to z informací odborníků oslovených ČTK.

Rostoucí ceny energií v Evropě nemají podle experta na krypto Igora Pauera primární vliv na ochotu Čechů investovat do kryptoměn a rovněž se neodrážejí na ceně kryptoměn. Vzhledem k faktu, že kryptoměny jsou celosvětový fenomén, nastává podle něj pouze "energetická arbitráž". "Těžba se přesouvá do lokalit s nízkou cenou energií, jako jsou například některé postsovětské republiky, nebo k dohodě těžařů na optimalizaci nákladů, například umístěním těžebního kontejneru přímo u solární farmy nebo bioplynky a obejitím distribuční složky ceny energie," uvedl.

Reklama

Podle ředitele největšího tuzemského obchodníka Bit.plus Martina Stránského se s kryptoměnami obchoduje stejně jako před rokem, kdy byla elektřina desetkrát levnější.

Po propadu v posledních měsících se podle výkonného ředitele společnosti 2bminer.com Jakuba Hlavenky v současnosti zvyšuje zájem o investice do kryptoměn i jejich těžby. Registrujeme současně zvýšenou poptávku po přesunu strojů z Česka do našich hostingů ve Spojených arabských emirátech nebo v USA, kde jsou ceny energií stále velmi nízko, protože nejsou tak citlivé na válku na Ukrajině. Současně z důvodu rostoucích cen energií obecně jsou odpojovány méně výkonné stroje, takže vidíme pokles obtížnosti těžby. Je zde tedy vysoký potenciál při využití výkonných strojů a hostingů ve vybraných zemích vydělat na zvýšené výtěžnosti strojů," dodal.

Reklama

Bitcoin by tak za současné situace mohli opět začít těžit nadšenci na úkor velkých těžařů. "S tím, jak by těžaři postupně zavírali těžbu, by se snižovala její náročnost a zbývajícím těžařům by se zvyšovala odměna. To by jim zvýšilo výnos a vyrovnalo rostoucí cenu energií," uvedl. Cenu kryptoměn by mohlo ovlivnit chování velkých těžařů, pokud by se rozhodli prodávat dlouhodobě držené nebo právě vytěžené bitcoiny rychleji než dosud, aby pokryli své náklady. To by teoreticky mohlo vyvolat tlak na pokles ceny, dodal.

Těžba kryptoměn označuje proces, kdy je využíván výpočetní výkon počítačů k řešení složitých matematických úloh, které slouží k potvrzování kryptoměnových transakcí. Za to dostávají provozovatelé těchto počítačů odměnu v podobě určitého množství mincí dané kryptoměny, například bitcoinu.


Zdroj: ČTK

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama