Po půl roce vzrostly ceny průmyslových výrobců
V říjnu došlo k meziročnímu růstu cen stavebních prací o 3,1 procenta...
V říjnu došlo k meziročnímu růstu cen stavebních prací o 3,1 procenta. Narůstaly i ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví. Na trhu lze rovněž pozorovat pokračující trend růstu cen pozemků. Kombinace těchto faktorů předurčuje další růst cen na realitním trhu. Výjimku mohou tvořit hotely a nákupní centra, které byly výrazně zasaženy koronavirovou krizí.
U průmyslových výrobců došlo po půl roce k meziročnímu růstu cen o 0,3 procenta. K výraznému růstu cen došlo u elektřiny, která podražila o 8,0 procenta. Ceny dopravních prostředků se zvýšily o 4,3 procenta a narůstaly i ceny nábytku a dalších výrobků zpracovatelského průmyslu. Naopak nadále klesaly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.
Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:
<iframe style="border: none" src="//html5-player.libsyn.com/embed/episode/id/16824404/height/90/theme/custom/thumbnail/yes/direction/backward/render-playlist/no/custom-color/00263e/" height="90" width="100%" scrolling="no" allowfullscreen webkitallowfullscreen mozallowfullscreen oallowfullscreen msallowfullscreen></iframe>
K meziročnímu poklesu cen o 4,3 procenta došlo u zemědělských výrobců. V rostlinné výrobě ceny klesly o 3,0 procenta. Výrazně zlevňovaly brambory, jejichž cena klesla o 26,5 procenta. Ceny ovoce však vzrostly o 12,1 procenta. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 6,9 procenta, přičemž ceny jatečných prasat klesly dokonce o 12,0 procenta.
[sc:articleform id=10 articleid=1358]
"Ceny stavebních prací se zvyšují, protože zahraniční dělníci odjeli kvůli pandemii koronaviru do zemí svého původu. Na pracovním trhu v České republice je nedostatek lidí, kteří jsou ochotni pracovat ve stavebnictví. Jedná se o nepříjemnou a fyzicky náročnou práci."