PMI i průzkum Ifo v Německu dávají naději na lepší zítra
Dnes bude zveřejněn finální odhad HDP v Německu za 1Q 2025. Dle odhadu trhu se mezičtvrtletní HDP zvýší o 0,2 %, ve 4Q 2024 HDP poklesl o 0,2 %. Meziroční HDP se dle finálního odhadu trhu sníží o 0,2 %.

Evropská centrální banka zveřejní indikátor vyjednaných mezd pro eurozónu za 1Q 2025. Ten je jedním z důležitých ukazatelů pro hodnocení inflačních tlaků, které využívá pro svá rozhodnutí o měnové politice. V případě, že je indikátor vysoký a mzdy rostou rychle, mohou se zvýšit výrobní náklady pro firmy, které tyto náklady přenášejí na spotřebitele v podobě vyšších cen za zboží a služby. V minulém roce indikátor vyjednaných mezd v jednotlivých čtvrtletích střídavě rostl a klesal. V 1Q 2024 byl indikátor 4,81 %, ve 2Q dosáhl na 3,58 %, ve 3Q se zvýšil na 5,43 % a 4Q 2024 završil hodnotou 4,13 %. Vůbec nejnižší ve své historii byl ve 3Q 2021, kdy se propadl na 1,36 %, přičemž slabý byl celý rok 2021.
Z USA dorazí údaje o prodejích nových domů za měsíc duben. Trh očekává, že se prodá 695 tisíc nových domů, minulý měsíc se prodalo 724 tisíc nových domů.
Pohled zpět:
Trh odhadoval PMI ve zpracovatelském průmyslu v Německu za měsíc květen na hodnotu 48,7 bodů, což bylo téměř přesně s květnovým výsledkem 48,8 bodů. Index se od března drží mírně pod 50ti bodovou hranicí. Za poslední dva roky dosahuje od března tohoto roku nejvyšších hodnot. Optimismus je způsoben schválením německého fiskálního balíčku na infrastrukturu a obranu, který by měl podpořit německý průmysl, a také dočasným pozastavením amerických tarifů. Průzkum Ifo za měsíc květen potvrzuje, že se nálada mezi německými firmami mírně zlepšila. Index podnikatelského klimatu Ifo v květnu vzrostl na 87,5 bodů, což bylo v souladu s předpovědí trhu. V případě indexu hodnocení současné situace Ifo byl odhad trhu pro květen 86,7 bodů, nakonec index dosáhl 86,1 bodů. V dubnu podle průzkumu ohlásilo 37,2 % společností nedostatek zakázek (v lednu 40,2 % společností). V průmyslu se počet postižených firem snížil z 44,8 % na 36,8 %, zlepšila se situace v automobilovém a chemickém průmyslu. Ve strojírenství zůstává podíl vysoký (43 %). V potravinářství se podíl firem, které mají nedostatek zakázek, zvýšil z 19 % na 25 %. Ve velkoobchodu hlásí nedostatek zakázek přes 61 % společností, v maloobchodě polovina podniků. Přesto, že se situace firem mírně zlepšila, nejedná se o trvalé oživení.
Včera byl zveřejněn PMI ve zpracovatelském průmyslu pro eurozónu za měsíc květen. Trh očekával, že PMI dosáhne na hodnotu 49,2 bodů, avšak nakonec se zvýšil na 49,4 bodů. Mírný optimismus je podpořen snížením základní úrokové sazby Evropské centrální banky i odložením amerických recipročních cel do 9. července. Evropská centrální banka zveřejnila záznam z měnově-politického zasedání ze dne 17. dubna 2025. V záznamu je uvedeno, že proces dezinflace pokračuje dobře, inflace se vyvíjela dle očekávání. V březnu poklesly jak celková inflace (HICP), tak jádrová inflace (inflace HICP bez energií a potravin). Inflace v cenách zboží zůstala stabilní, výrazně poklesla inflace ve službách. Růst mezd se zmírňoval. Ceny ropy a plynu klesly. Ve srovnání s předpokladem v březnových projekcích byly ceny ropy Brent přibližně o 10 % nižší v amerických dolarech a o 18,3 % nižší v eurech. Ceny plynu byly o 37 % nižší než hodnota v březnových projekcích. Euro posílilo, jelikož sentiment investorů byl odolnější vůči eurozóně než vůči ostatním ekonomikám. Hospodářský růst eurozóny se ve 4Q 2024 mezičtvrtletně zpomalil na 0,2 %. Růst byl tažen domácí poptávkou.
Květnový PMI v USA měl dle odhadu trhu setrvat na hodnotě 50,2 bodů, stejně jako v dubnu. Nakonec PMI předčil očekávání a dosáhl 52,3 bodů. Za dobrým výsledkem stojí pozastavení amerických recipročních cel a také dohoda s Čínou o snížení cel, která bude platit 90 dní. V rámci této dohody klesnou čínská cla na americké zboží ze 125 % na 10 % a americká cla na čínské zboží poklesnou ze 145 % na 30 %. Dále data z USA přinesly prodeje existujících domů za měsíc duben. Trh předpokládal, že se v dubnu se prodá 4,12 milionu existujících domů, nakonec se prodalo 4 miliony domů.
Americký index S&P 500 klesl o 0,044 %. Německý DAX poklesl o 0,51 % a pražský PX poklesl o 0,72 %. Koruna se zastavila na hranici 24,88 EUR/CZK.