Na černou listinu byly dopsány čtyři země

Evropská unie na jednání ministrů financí doplnila svou černou listinu...

Na černou listinu byly dopsány čtyři země
 Redakce
Redakce

Evropská unie na jednání ministrů financí doplnila svou černou listinu daňových rájů o Kajmanské ostrovy, tichomořský stát Palau, Panamu a Seychely. Kompletní seznam nyní obsahuje 12 zemí. Kromě výše zmíněných jsou na seznamu Americké Panenské ostrovy, Americká Samoa, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago, Vanuatu.

Zemím na černé listině jsou přísněji kontrolovány transakce, které provádí s Evropskou unií. Rovněž jim je poškozena reputace, což může vést k odlivu kapitálu do zemí s lepší pověstí. Investoři nestojí o důkladné kontroly ze strany Evropské unie, což je může motivovat k převodu kapitálu jinam.

Reklama


Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:

Reklama


 

V souvislosti s diskusí kolem černé listiny zazněl názor, že by na seznam potenciálně mohlo být dopsáno i Spojené království. Německý poslanec Evropského parlamentu Markus Ferber z CSU upozornil, že vize některých příznivců brexitu o Spojeném království jako daňovém ráji nikdy nebude fungovat. Pokud prý britská vláda učiní ze Spojeného království daňový ráj, budou Britové dopsáni na černou listinu a tím bude jejich snaha zmařena.

 

Evropská unie za poslední dva roky prozkoumala daňové systémy v 95 zemích. U většiny zemí bylo shledáno, že dodržují požadované standardy, které spočívají především v daňové transparentnosti, spravedlnosti a reálnosti hospodářské aktivity. Konstrukce černé listiny již vedla k odstranění více než 120 škodlivých daňových předpisů po celém světě.


[sc:articleform id=10 articleid=924]



"Příznivci brexitu, kteří si přáli, aby se Spojené království po odchodu z Evropské unie stalo daňovým rájem, neměli svůj plán promyšlený. Evropská unie by potenciálně mohla Spojené království zařadit na černou listinu a tím odlákat kapitál z ostrovů na kontinent. To by bylo pro Spojené království ekonomicky zničující."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama