Mýtus černých labutí

Investoři si v poslední době oblíbili teorii černých labutí. Jedná se o teorii...

Mýtus černých labutí
 Redakce
Redakce

Investoři si v poslední době oblíbili teorii černých labutí. Jedná se o teorii, která popisuje neočekávané události s významnými dopady na trhy. Mezi černé labutě bychom mohli zařadit pandemii koronaviru, kterou právě prožíváme. Pravděpodobně ji nikdo neočekával, přesto přišla a s trhy výrazně zamávala.

Kdybychom se podívali na vývoj trhů v delším období, zjistili bychom, že černé labutě nejsou zas tak výjimečné. Od roku 1870 jsme jen ve Spojených státech zahlédli téměř dvě desítky černých labutí, které vedly k prudkým propadům burzovních indexů. Jedná se například o první a druhou světovou válku, Kubánskou krizi, válku ve Vietnamu, Černé pondělí či Ztracenou dekádu.

Reklama

 

Přestože příčiny obrovských propadů na trzích bývají neočekávané a zcela unikátní, samotná existence propadů se vyskytuje relativně často a k burzovnímu obchodování neodmyslitelně patří. Při prožívání propadů na trzích bychom proto neměli mít pocit, že zažíváme něco výjimečného. Spíše bychom si měli uvědomovat, že se vstupem na trhy jsme na sebe vzali riziko, které se zrovna projevilo.

Reklama


Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:

<iframe style="border: none" src="//html5-player.libsyn.com/embed/episode/id/14130530/height/90/theme/custom/thumbnail/yes/direction/backward/render-playlist/no/custom-color/00263e/" height="90" width="100%" scrolling="no"  allowfullscreen webkitallowfullscreen mozallowfullscreen oallowfullscreen msallowfullscreen></iframe>

 

Legendární investor Warren Buffett řekl, že akcie, které nejsme připraveni držet po dobu deseti let, bychom neměli vlastnit ani deset minut. Chtěl tím říct, že investování na burze je dlouhodobou disciplínou a investoři by měli být připraveni na krátkodobé nezdary. Skutečná černá labuť by na trhy přilétla jen ve chvíli, kdyby k výkyvům přestalo docházet. To se však zatím nikdy nestalo.

 

V dlouhém horizontu se investování do akcií vyplácí. To krásně ilustruje následující graf. V něm byl investován na americkém akciovém trhu 1 dolar v roce 1870. Za 150 let se tato investice zhodnotila na 19 044 dolarů. S příchodem pandemie koronaviru se hodnota této investice snížila na 15 303 dolarů. To krásně ilustruje skutečnost, že z dlouhodobého hlediska se investování do akcií vyplácí. Krátkodobě se však musíme připravit na nepříjemné výkyvy.




[sc:articleform id=1 articleid=1168]



"Investoři se v současné době dělí do dvou skupin. Jedni věří, že v krátké době přijdou další propady na trzích, a proto na burzu nevstupují. Druzí zas věří, že trhy z dlouhodobého hlediska rostou, a proto nyní dokupují akcie se slevou."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS



Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama