Máme se lépe, než si myslíme
Jako obyvatelé planety Země máme být na co pyšní. V posledních dvou dekádách se nám...
Jako obyvatelé planety Země máme být na co pyšní. V posledních dvou dekádách se nám podařilo zlepšit životní úroveň drtivé většiny lidí. Podíl světové populace žijící v extrémní chudobě se snížil téměř na polovinu. Drtivá většina lidí žije v zemích se středním nebo vysokým příjmem a celosvětová průměrná délka života již přesáhla 70 let. Alespoň tak hovoří data Organizace spojených národů.
Nesporné úspěchy, kterých lidstvo v posledních dekádách dosáhlo, se však nestaly běžnou součástí našich představ o světě. Mnoho lidí má pocit, že se situace ve světě zhoršuje, přestože statistické údaje hovoří o pravém opaku. Jako by jednotlivé negativní události, které slýcháváme v médiích, zaměstnaly naši pozornost natolik, že opomíjíme sledovat dlouhodobě zlepšující se trendy.
Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:
<iframe style="border: none" src="//html5-player.libsyn.com/embed/episode/id/17820665/height/90/theme/custom/thumbnail/yes/direction/backward/render-playlist/no/custom-color/00263e/" height="90" width="100%" scrolling="no" allowfullscreen webkitallowfullscreen mozallowfullscreen oallowfullscreen msallowfullscreen></iframe>
Mnozí lidé stále žijí ve světě, o kterém se učili, když chodili do školy. Od té doby však drtivá většina zemí udělala enormní pokrok. Extrémní bída je již spíše výjimečná. Stále sice přetrvávají významné rozdíly mezi životní úrovní lidí v různých státech světa, nicméně růst životní úrovně v chudších státech postupuje rychlejším tempem než u bohatších zemí.
[sc:articleform id=10 articleid=1558]
"Z dlouhodobých trendů je zřejmé, že výrazně narůstá kvalita života drtivé většiny lidí na celém světě. Na tom nic nezmění ani pandemie koronaviru, která sice poškodila globální ekonomiku, ale její negativní projevy budou mít pouze dočasný charakter."